středa 23. 8. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Až budou scénáristé žánru nordic noir hledat námět pro další knihu či seriál s temným příběhem, mimořádně zamotanou zápletkou a slavnými či bohatými postavami, nemusejí chodit daleko. Stačí jim sledovat aktuální drama kolem smrti švédské novinářky Kim Wall, jež šéfredaktor nejčtenějšího dánského listu Politiken označil jako „nejsenzačnější případ vraždy v dánské historii“.

Dánská policie ve středu podle BBC potvrdila, že torzo ženského těla, jemuž kromě hlavy chyběly i všechny končetiny a které bylo před několika dny objeveno ve vodě u dánské metropole Kodaně, skutečně patří třicetileté žurnalistce. Jak sdělil na tiskové konferenci šéf oddělení vražd kodaňské policie, torzo bylo zatíženo kovovými závažími ve zjevné snaze zabránit jeho vyplutí na hladinu - a povaha zranění svědčí o tom, že ruce a nohy ženě někdo odřezal. Jde o další ze série indicií, které ukazují, že smrt Kim nebyla nehoda, jak dosud policii tvrdil dánský vynálezce a podnikatel Peter Madsen.

Reklama
Reklama

Právě na Madsenově privátně vlastněné a „podomácku“ vyrobené ponorce Nautilus, kde měla sbírat materiál pro článek, byla novinářka naposled viděna živá. Madsen následně policii předložil několik verzí, co se vlastně stalo. Podle první ji vyložil živou a zdravou na jednom z ostrovů u Kodaně poté, co s ním dokončila rozhovor. Jenže to velmi rychle vyvrátil záznam z kamer, které jsou v místě nainstalovány. Následně tvrdil, že zemřela na ponorce při nehodě (buď policii nesdělil, o jakou nehodu přesně šlo, nebo to policie nezveřejnila) a že její tělo pohřbil do vody.

Death of Swedish journalist Kim Wall
Hledání těla švédské žurnalistky • Autor: Profimedia, TEMP Shutterstock

Tím logicky vzbudil podezření do takové míry, že jej policie následně obvinila ze zabití z nedbalosti (tedy nikoliv vraždy) a vzala jej do vazby. Podezření vzbudil fakt, že osmnáctimetrová, dvaatřicetitunová ponorka Nautilus byla potopena záměrně a nešlo o výsledek nehody, po níž by klesla ke dnu. V prostoru ponorky byla nalezena sražená krev, která podle testů DNA rovněž patří Kim. Co bude následovat a zda případně čin překvalifikuje, zatím policie nesdělila. Madsen se doma těší postavení celebrity. Vynálezce postavil celkem tři ponorky a snil o tom, že se stane prvním amatérským astronautem v dějinách lidstva.

Jak tento týden napsala na stránkách Guardianu v osobně laděném sloupku novinářka Sruthi Gottipati, je smutně paradoxní, že Kim Wall zemřela právě ve Skandinávii. Absolventka London School of Economics a Kolumbijské univerzity totiž jako novinářka na volné noze běžně pokrývala události a příběhy z mnohem méně bezpečných koutů světa. Psala o minových polích Srí Lanky, o věznicích, v nichž režim ugandského diktátora Idiho Amina mučil svoje odpůrce, nebo o Haiti stiženém zemětřesením.

https://www.youtube.com/watch?v=iQ8zzeWKJYI

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Indické bojovnice za práva žen se o tuto změnu zasazovaly desítky let a tento týden se jí díky průlomovému rozhodnutí tamního Ústavního soudu konečně dočkaly. Jako protiústavní označil soud způsob rozvodu, který je stále ještě rozšířen mezi Indy muslimského vyznání, již tvoří se 155 miliony lidí třetí největší muslimskou komunitou na světě, jak připomíná The Guardian.

Jde o tzv. trojitý talaq, při němž stačí manželovi třikrát pronést právě toto slovo, jímž se v arabštině označoval rozvod, aby s manželkou rozvázal svazky. Žena o tom dokonce nemusí ani vědět, protože muslimští duchovní povolují věřícím provést „talaq“ (česky také talák) také skrze textovou zprávu, email, či dokonce sociální sítě. Manželka se sice může obrátit na muslimského duchovního, který podobné záležitosti rozhoduje, jenže jak upozorňují indické aktivistky, tito muži zvaní „kazi“ málokdy rozhodnou ve prospěch „zapuzené“ manželky. Také proto jde paralelně se snahou postavit rychlorozvod mimo zákon snaha změnit zvyky tak, aby mohly jako „kazi“ působit i ženy.

Reklama
Reklama

Pro indické muslimky znamená trojitý talaq jednak připomínku jejich vlastního nerovného postavení, protože ženy se podobným způsobem rozvést nemohou. Ale zejména jim to nesmírně komplikuje praktický život jak v manželství, tak po jeho konci. Fakt, že nad nimi visí neustálá hrozba „okamžitého rozvodu“, je udržuje v naprosté poslušnosti.

Britskému deníku realitu takového života popsala pětačtyřicetiletá učitelka z Dillí Arshiya Ismail. Když muže přistihla, jak flirtuje na internetu s jinými ženami, pohrozil jí rozvodem, a stejně tak, když v telefonu objevila vzkazy od jeho milenky. Když se s ní nakonec po dvanácti letech manželství skutečně rozvedl, nevěděla o tom několik dní. „Doslova jsem ho prosila na kolenou,“ říká Arshiya. „Jestli chce mít milenky, ať je má, jen ať mě nevyhazuje z domu. Kam půjdu s dítětem? Co budu dělat, když jsem dosud nepracovala?“

Nyní pracuje jako učitelka a snaží se u indických soudů domoci výživného pro sebe a pro dítě, které jí náleží podle indického práva. Jak vidno i na jejím příběhu, když už pak rozvod nastane, nevztahuje se na něj běžné rodinné právo, takže zapuzené ženy přijdou o majetek, domov a často i o právo vídat vlastní děti.

Trojitý talaq už byl jako protiústavní praktika - která jde nejen proti základním právům občanek, ale také proti duchu náboženství (není zmíněna v Koránu) - zakázán v jiných muslimských zemích – v Pákistánu, Bangladéši či v řadě blízkovýchodních a afrických zemí. Naproti tomu v Saúdské Arábii je zvyk stále legální.