úterý 16. 8. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Je tu dobrá zpráva pro pracovníky velkých firem, kteří zpracovávají nezáživné tiskové zprávy o hospodářských výsledcích svých zaměstnavatelů: alespoň někdo je totiž čte. Špatná zpráva je, že jsou to hackeři, kteří je čtou o pár hodin dřív než zbytek světa - a podvodní finančníci pak mohou tuhle časovou výhodu využívat pro milionové obchody.

 Ačkoliv američtí vyšetřovatelé, kteří se tímhle aktuálním případem zabývají, mluví (asi trochu povinně) o bezprecedentním zločinu co do dopadu, rozsahu a důmyslnosti, celé je to velmi jednoduché. Firmy posílají svodky společnostem, které je rozesílají dál - novinářům, obchodníkům, analytikům; tedy těm, kteří je čtou jen s omezenou pozorností. Ovšem s několikahodinovým předstihem a v této době jsou tajné.

Nejde tedy o nic jiného, než se do databáze ještě neuveřejněných zpráv dostat, a pak je zájemcům za poplatek pouštět. Autor dnešního menu nechce znít, jakože něco podobného dělá obtýden, ale nejsofistikovanější útok to nebyl. Navíc není ani nový. Podobnými úniky informací se prokurátoři zabývali v posledních deseti letech dvakrát. Vskutku zarážející je ovšem zmiňovaný rozsah: nezákonně získané informace zhodnotili podvodníci na sto milionů dolarů. To je částka, která případy z minulosti řádově přesahuje. Obvinění (devět osob ukrajinské, ruské a francouzské státní příslušnosti) proto čeká trest až do 20 let. A to už by se ani s tímhle “bezprecedentním rozsahem“ nevyplatilo.

Na případu je podle analytiků zajímavé hlavně to, kde všude dnes hackeři hledají zadní vrátka. Nejníže visící plody na stromu nelegálního přístupu k datům už jsou posbírané, anebo naopak důkladně oplocené, takže vše dá zbytečně velkou práci. Hackeři proto zapojují imaginaci a hledají na místech, kde by to nikoho nenapadlo. Třeba na nudných byznysových zprávách čekajících pár hodin na zveřejnění. A připomínají, že hakcnutelné je takřka všechno.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Jedenasedmdesát let po konci druhé světové války už logicky není moc pamětníků, kteří by hrůzný konflikt zažili jako dospělí lidé. A asi nebudeme daleko od pravdy, když konstatujeme, že stopětiletá Brunhilde Pomsel představuje posledního žijícího člověka, který se pohyboval v nejvyšších kruzích nacistického režimu. A právě nyní, na sklonku života, se rozhodla vůbec poprvé promluvit o letech, které strávila jako osobní sekretářka šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse.

Jde o starou dámou, jíž by bylo možné leccos odpustit. Přesto zůstává po rozhovoru, který poskytla deníku The Guardian a před tím autorům německého dokumentu The German Life, který měl právě premiéru na festivale v Mnichově, výrazná pachuť. Pomsel mluví o tom, že ne každý měl odvahu se nacistům vzepřít a že běžní Němci nevěděli to, co víme dnes. Ve zmíněném dokumentu říká, že jediné, co o Geobbelsovi věděla, bylo to, že byl skvělý herec.

Reklama
Reklama

Bundesarchiv_Bild_183-1989-0821-502,_Joseph_Goebbels

Odvahu postavit se brutálnímu režimu samozřejmě každý neměl, byť se takových lidí našlo dost - a je jasné, že o plynových komorách a o plánu vyvraždit evropskou židovskou populaci se nepsalo na prvních stranách německých novin. Jenže nejen z Goebbelsova ministerstva, kde byla svědkem falšování informací, dobře věděla, že její židovští, romští či nacistům politicky nepohodlní spoluobčané postupně ztrácejí práva a svobody, až nakonec zmizeli neznámo kam.

Ale hlavně. Dnes už tedy všechno víme – a přesto nic to tuto ženu nevede k výraznější reflexi. O holocaustu mluví jako o „té záležitosti Židů“ a mimořádně výmluvná je informace, že osud dětské židovské kamarádky Evy, která jednoho dne zmizela, ji zajímal až šedesát let po konci války. Až v roce 2005 se tak v berlínském památníku holocaustu dozvěděla, že Eva byla v listopadu 1943 deportována do Osvětimi a o dva roky později prohlášena za mrtvou.

https://www.youtube.com/watch?v=OghZCxxBktA

 

Reklama
Reklama