Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Francie zvažuje zákaz cigaret Gitanes a Gauloises. Jsou moc cool

Pravidelný výběr ze světových médií: Příliš cool cigarety • Omyly za planetami • Krutí Pokémoni • Kruté ponožky • Musk vládcem bubliny

Gitanes a Gauloises u konce s dechem? • Autor: Archiv
Gitanes a Gauloises u konce s dechem? • Autor: Archiv

Francouzští výrobci cigaret (ale vlastně všichni světoví cigaretáři, kteří nabízí své produkty ve francouzských trafikách) tonou v nejistotě. Jedna věc je, že obaly jejich výrobků budou muset - jak vyžaduje nový zákon o veřejném zdraví - být od listopadu odpudivé a k nerozeznání jedna od druhé. I značka cigaret bude stejným nepřitažlivým fontem.

Ovšem zákon hovoří nejen o tom. U tak škodlivého zboží, jímž v očích francouzských zákonodárců tabák je, by produkt sám neměl sugerovat “mužnost ani ženskost, štíhlost, mládí nebo společenský úspěch”. A tady přichází kardinální otázka: co když jsou některé značky cigaret tak ikonické, tak výmluvné a tak cool, že něco z toho vštěpují potenciálním kupcům bez ohledu na krabičku?

Tedy, co když kouření Marlboro Gold symbolizuje (mysleme si o tom, co chceme) bohatství a štěstí, co když cigarety Vogue vždycky znamenají úroveň a mladistvost? Jedno z logických řešení je: zakázat je. Ty zmíněné by Francouzi jistě snesli (“putain américaine Marlboro et Lucky Strike!”). Ale které značky jsou ve Francii cool zdaleka nejvíc? Gauloises a Gitanes.

Tedy cigarety, jimiž se prokouřila takřka kompletní francouzská intelektuální a kulturní elita a které symbolizovaly francouzský druhoválečný odboj (to pochopitelně myslí vážně jen sami Francouzi). Tyhle značky prostě nemohou nebýt příznakové, a nenést s sebou řekněme pozitivní sdělení. Něco jako “jsem Albert Camus a Jean Moulin v jednom”.

Tabákové firmy tedy mají obavy, že francouzské ministerstvo zdravotnictví to vezme zgruntu a vágní znění zákona přetaví ve striktní výklad. Píšou proto ministerskému předsedovi Manuelu Vallsovi, aby znění vyjasnil (nejlépe v jejich prospěch). A Ten má z palčivého problému národních čoudících klenotů jistě velkou radost v dobách, kdy je Francie rozzlobeně unavená v důsledku série teroristických útoků.

Může jen závidět českému kolegovi Sobotkovi. Tuzemští kuřáci mohou vybírat, jestli radši startku nebo spartu. Ale v obou případech se přiblíží maximálně postavě z písně Jarka Nohavici -  a to by francouzský zákon nejspíš nechalo zcela chladným.

Jak objevíte 104 nových planet za hranicí naší Sluneční soustavy?Třeba znouzectností. Své o tom ví americká NASA. Když v roce 2009 vyslala do vesmíru teleskop Kepler, dala mu zadání: pozorně, opravdu pozorně se dívej na jedno místo ve vesmíru. To Kepler dělal až do přelomu let 2012 a 2013, kdy se kvůli porouchaným gyroskopům povážlivě a nevratně rozkymácel. Řešení nakonec našli inženýři soukromé Ball Aerospace, kteří přišli na způsob, jak teleskop stabilizovat pomocí fotonů proudících ze Slunce - ať už to znamená cokoli, chce se dodat dnešnímu menu.

Každopádně teleskop byl opět použitelný, ovšem ne pro původní účel, tedy pro soustředěné pozorování jednoho úzce vymezeného místa. Dostal proto nový úkol: rozhlížej se, co to jde, a hlas všechno, co uvidíš. Z mise Kepler se stala mise K2. Na vynucenou změnu reagovala NASA tak, že ohromné množství nasbíraných dat, která ovšem nejsou sama o sobě příliš vypovídající,  poskytla světové astronomické komunitě - jen ve spojení s daty odjinud totiž dávají pozorování smysl.

Výsledkem je zmíněných, dosud potvrzených 104 nových exoplanet. Sto z nich jsou plynoví obři, tedy takoví Jupiteři. Což nevadí, ale protože podložím lidského zájmu o vesmír je hledání našich ne-zemských protějšků, jsou to objevy méně zajímavé.

Na planetách složených z plynů stěží najdeme život nebo něco, co bychom za něj my mohli považovat. Ale čtyři nově objevené planety jsou skalnaté útvary. Větší než země, s jinými podmínkami - ale přece jen o něco pravděpodobnější kandidáti na hostitelství nějaké formy života. Čtyři se nemusí zdát moc. Ale nezměrné množství nebeských objektů ještě čeká na objevení.

Pokémon Go je možná populární hra - ale věděli jste, že celý fenomén Pokémonů má v sobě zakódovanou krutost ke zvířatům?

Pro ty, jimž nezměnila pohled na svět předchozí zpráva, máme další pokus: ponožky v pánských sandálech, prvek, který je podezřelý i méně módně citlivým lidem, slaví nástup na scénu.

Elon Musk, spoluzakladatel elektromobilky Tesla a autor dalších projektů dobytí Marsu nevyjímaje, chce ještě před rudou planetou ovládnout tu naši, modrou. Ne silou zbraní, ale silou elektromotorů a čisté elektrické energie. Svůj plán, respektive jeho pokračování, nyní představil na blogu Tesly a opět jej pojmenoval “master plan” - tedy cosi, co dnešní menu neumí přiléhavě přeložit, ale klíčová slova jsou velkolepost a ambice.

Elon Musk • Autor: Profimedia, Polaris
Elon Musk • Autor: Profimedia, Polaris

Ve zkratce zní: Tesla bude vyrábět a půjčovat elektromobily pro všechny lidi a všechny příležitosti, takže i pick-upy, velké náklaďáky a autobusy. Všechna tahle vozidla budou pochopitelně samořídící a “desetkrát spolehlivější než lidští řidiči”. A to doplněno úplně novými panely na střechu, které budou energii nejen vyrábět, ale i skladovat.

Nic z toho není novinka. Elektrovozy všech typů jsou v provozu minimálně jako prototypy. Skoro všechny automobilky vyvíjejí svého autopilota a mnoho z nich je dál než Tesla. Elektrické autobusy sice nejsou standard, ale už také ne výstřelek; ani solární panely nejsou žhavé novum.

V čem je tedy podle pozorovatelů - a mějme na paměti, že Muskovo jméno budí nekontrolovatelné futurologické naděje - tohle oznámení hodno pozornosti? Protože Musk by rád všechny ty známé věci rád spojil do jednoho velkého konglomerátu Tesla, jehož výrobky byste pro potřeby pohybu po světě nemuseli vůbec opustit. Sdílené vozy Tesla a chytré autobusy Tesla by byly napájené z decentralizovaných zdrojů Tesla, a protože budou samořiditelné, zbylý čas můžete strávit rozjímáním nad cestou na Mars. V raketě Tesla, tedy SpaceX, takže skoro.

O velikosti podobných plánů můžeme mít pochyby, na druhou stranu Elon Musk není větroplach. Jeho dosavadní energetické a vesmírné plány se mu víceméně - a spíš více než méně - plní.

A také je pravda, že jedné firmě, podobně ikonické jako Tesla, se už něco podobného podařilo. I elektronický gigant Apple úspěšně uzavřel své uživatele do bubliny, z níž není tak snadné vystoupit. Apple výrobky jsou pochopitelně velmi hezké a spolehlivé, ale také dost nákladné a pro drtivou většinu uživatelů plně nahraditelné počítači, telefony a tablety jiných značek. Ale vystoupit za jízdy je těžké; a pokud se Tesle její plán vyplní, bude tohle přirovnání ještě trefnější.

Video: Tentokrát není video přímo video, nýbrž fotosérie nových přírůstků (myšleno členy) slavné agentury Magnum. Svět z mnoha úhlů, vždycky chytře a zajímavě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].