Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Dopravní letadlo proletělo hurikánem Irma a zase zpět

Irma nad Atlantikem • Autor: REUTERS
Irma nad Atlantikem • Autor: REUTERS

Světovým zprávám vévodí rány živlů, které dopadají na Střední Ameriku, Karibik a jih Spojených států. Po hurikánu Harveym, který zničil (mimo jiné) město Houston a zabil přes sedmdesát lidí, přišly v rychlém sledu dvě další. Mexikem otřáslo silné zemětřesení, jež stálo život přinejmenším patnáct lidí a hrozí mu tsunami.

A samozřejmě - stále na pochodu je hurikán Irma, nejsilnější atlantická bouře v dějinách. Nemá příliš smyslu vypočítávat škody, které už způsobila, působí totiž každou minutu nové. Aktuální postup hurikánu můžete sledovat třeba zde na stránkách Guardianu. A ty také přinášejí jinou zajímavou zprávu: o tom, že před hurikánem se dá uprchnout, skrýt - nebo jím chladnokrevně proletět.

Prakticky všechny naplánované lety na karibské Porto Rico to tváří v tvář Irmě otočily. S výjimkou jednoho. Letadlo americké společnost Delta na pravidelné lince New York - San Juan nejprve přiletělo jako let DL431 na Porto Rico, kde právě Irma zuřila. A následně, už jako DL302, ostrov opustilo směrem zpátky na New York.

Nebyl za tím risk ani bláznovství, nýbrž detailní propočet. V momentě, kdy letadlo stálo na sanjuanské ranveji, hurikán už skutečně ostrov pustošil. Ovšem - laicky řečeno - jeho okraj má vnější šlahoun. A mezi něj a samo tělo hurikánu se pokusili meteorologové této aerolinky ve spolupráci s pilotem letadlo vmáčknout. Úspěšně. Delta následně popsala letové podmínky jako “stále ještě dost pod našimi limity”. Klíčová byla doba, již letadlo strávilo na letištní ploše. Stačilo pouhých čtyřicet minut - málo na to, aby nejsilnější bouře přeťala letovou trasu.

Kousek Delta Airlines ocenili nejen amatérští fandové do sledování aktuálních letových dat a radarů, ale jistě i 170 cestujících, které letadlo odneslo do newyorského bezpečí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].