pátek 8. 6. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jste právě teď vystresovaní? Pak je na čase se seznámit s Olivií Kissper. Videa této původem české youtuberky, která žije v Kostarice, totiž vyvolávají tak příjemné pocity, že je na YouTube sledují miliony diváků. Vlastně ani není potřeba se na ně dívat, působí hlavně na uši. Světlovlasá dívka v nich šeptá, jemně mlaská, ťuká prsty na stůl, nechává dopadat kapky deště na sklo…  To vše nahrává speciálním citlivým prostorovým mikrofonem a poslech těchto nahrávek pak v posluchačích vyvolává extrémně příjemné stavy: mravenčení na lebce i v zátylku, příjemné přebíhání mrazu po zádech a jakousi zvláštní, opojnou malátnost.

Zmíněná Olivia Kissper má na YouTube skoro 300 tisíc věrných fanoušků a některá její videa mají i milion zhlédnutí. Mladé Češky si všímá server BBC - a o dívkách, které nahrávají podobná relaxační videa plná „měkkých“ zvuků, přináší pozoruhodný článek. Co je to za pocit, který v nás jejich uklidňující zvuky vyvolávají? Jde o fenomén, který má název ASMR, což se do češtiny překládá jako samostatná smyslově-meridiánová reakce. Jednodušší překlad pak zní mozkový orgasmus.

Reklama
Reklama

Dívek, kterým vytváření podobných videí zajišťuje slušné živobytí, podle BBC přibývá. Kromě mluvení šeptem autorky využívají při tvorbě i zvuky jako ťukání na klávesnici počítače nebo šustění různými předměty; někdy i chroupání sušenek. Specifickým podžánrem ASMR jsou pak videa, na nichž aktér předstírá, že o vás láskyplně pečuje – češe vás, čistí vám pleť nebo vyšetřuje chrup. Zklidnění není tak jednoduchý proces, videa jsou proto většinou poměrně dlouhá - trvají mezi půl hodinou až hodinu. Jejich efekt se neurovědcům zatím nepodařilo vysvětlit: Dosud jediný zobrazovací výzkum dospěl k závěru, že lidé schopní ASMR zažívat mají více propojené části mozku než ostatní. Zbytek jsou zatím spekulace, třeba ta, že podstatou ASMR může být produkce „hormonu intimity“ oxytocinu. Každopádně je však ono zklidnění v dnešní těkavé době velmi vyhledávanou komoditou.

Diváckého potenciálu ASMR videí už si všimly velké firmy, které tuto metodu začínají používat k prodeji svých výrobků. Například nábytkářský řetězec IKEA loni natočil šest videí ve stylu ASMR. Ženské ruce v nich přejíždějí po povlečené posteli a mačkají polštáře, taktilní zvuky zachycuje citlivý mikrofon a vše doprovází hypnotický dívčí hlas. Video mělo úspěch – vidělo ho 1,8 milionu lidí a prodej zboží se prý během kampaně zvedl o 5 procent.

https://www.youtube.com/watch?v=uLFaj3Z_tWw

Ještě před pár lety byl fenomén ASMR videí na YouTube spíš okrajovým žánr pro fajnšmekry, ale rychle se stává mainstreamem. Podle dat od firmy Google se zájem uživatelů internetu o ASMR neboli mozkové orgasmy od roku 2016 zdvojnásobil. Kromě IKEA ho používají i další velké značky, třeba čokoládovna Dove nebo řetězec KFC. Nicméně tvůrkyně videí prý mají ušlechtilejší motivy. „Myslím si, že lidem dnes chybí blízká, intimní pozornost, oční kontakt, zklidňující lidský hlas vytvářející atmosféru pohodlí,“ říká Olivia Kissper.

Za praotce jejich hnutí je považován už americký malíř Bob Ross, který zemřel v roce 1995. Jeho edukační televizní pořad Radost z malování, který se vysílal jedenáct sezon, měl už ve své době jednu zvláštnost – přitahoval diváky, které malování krajinek vůbec nezajímalo. Bobův hypnotický hlas naplněný vřelou sebejistotou zkušeného učitele, mlaskání štětce o paletu, slévání sytých barev v nové odstíny nebo série jemných dotyků, jimiž dodával stromům na horizontu zeleň, to vše prý diváky na gaučích uvádělo do lehce euforického transu. Od hlavy přes ramena se po páteři rozlévalo ono příjemné brnění, napětí v těle povolovalo, mysl se zklidnila. Leckdo si přál, ať Bobova slastná lekce nikdy neskončí. Na internetu se pak fenomén začal poprvé probírat v roce 2008 a od nové dekády se postupně rozvíjí tvorba videí, o jejichž autorkách nyní BBC píše.

https://www.youtube.com/watch?v=a73aorFYf5g

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Rakouská vláda plánuje zavřít sedm mešit a vyhostit ze země až 40 imámů financovaných ze zahraničí. Jak píše BBC, Kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci prohlásil, že „paralelní společnost, politický islám a radikalizační tendence nemají v jejich zemi místo“.

Kurzovi lidovci (ÖVP) vládnou v koalici s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) od loňského roku. Kurz byl už u zavedení „zákonu o islámu“, který v roce 2015 zakázal zahraniční financování náboženských skupin a vytvořil povinnost muslimských společností vyznávat „celkově pozitivní pohled na (rakouský) stát a společnost“. Teď vláda v tvrdých opatřeních pokračuje.

Reklama
Reklama

Ze sedmi mešit, které budou uzavřeny, jsou čtyři ve Vídni, dvě v Horních Rakousech a jedna v Korutanech. Uzavřena bude i mešita ve Vídni, která je spojována s tureckým nacionalistickým spolkem Šedí vlci - a podle vlády je provozována nelegálně. Zároveň momentálně podléhá 60 z 260 imámů vyšetřování; 40 z nich spadá pod ATIB, spolek spolupracující s tureckou vládou.

V Rakousku žije okolo 600 tisíc muslimských obyvatel, většina z nich má turecké občanství nebo turecké předky. Mluvčí tureckého prezidenta Erdogana kroky rakouské vlády na svém Twitteru již označil za “následky anti-islámské, rasistické a diskriminační populistické vlny” v Rakousku.

Ibrahim Kalin dále napsal, že opatření rakouské vlády mají za cíl útočit na muslimské spolky v zemi za účelem získání laciných politických bodů. Zároveň uvedl, že ideologický postoj rakouské vlády je v rozporu se základními právy a pravidly o společném soužití.