čtvrtek 19. 7. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Po čtyřech měsících se podle britských médií policistům podařilo identifikovat pachatele, kteří stáli za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Premiérka Theresa May útok jen pár hodin poté komentovala s tím, že je velmi pravděpodobné, že za ním stojí Rusko. Většina státníků se za její slova tehdy postavila a akce následně vyvolala vlnu solidarity nejen napříč Evropskou unií i diplomatickou válku s Ruskem a vzájemné vyhošťování z ambasád.

Vyšetřovatelé nyní výrok premiérky potvrdili. Žádná jména na veřejnost zatím neunikla, ale BBC  cituje zdroj, který má blízko k vyšetřování – a podle něj jsou policisté přesvědčeni, že za otravou stojí Rusové. Pachatele identifikovali prostřednictvím záznamů z videokamer, které následně porovnali se seznamem lidí přijíždějících do Velké Británie. Už dřív se spekulovalo, že Rusové přiletěli do Británie krátce před útokem a bezprostředně poté zemi opustili; šlo údajně o dva lidi.

Reklama
Reklama

Rusko ústy prezidenta Putina jakoukoliv účast na útoku už od začátku popírá. Putin to zopakoval i po pondělním summitu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. V Helsinkách řekl, že britská obvinění jsou nepodložená. „Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné, jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb,“ řekl v rozhovoru pro americkou televizi.

Respekt: Skripal byl v Praze

Skripalovi byli otráveni v jihoanglickém Salisbury. K pokusu o otravu byla použita paralytická látka novičok, která se v 70. a 80. letech vyráběla v bývalém Sovětském svazu. Zřejmě byla nanesena na kliku domu. Začátkem července se pak do kontaktu s jedem dostali i další dva Britové Dawn Sturgess a Charlie Rowley. Žena zemřela na začátku července, necelých osm dní poté. Podle britských médií měla být vystavena nejméně desetinásobku množství, se kterým přišli do styku Skripalovi. Její partner Charlie Rowley leží stále v kritickém stavu v nemocnici.

Podle Telegraphu  policisté pracují s teorií, že látka se v případě Sturgess a Rowleyho nacházela v lahvičce od parfému, kterou pár našel v parku nebo někde jinde v centru Salisbury -  a žena si ji poté nastříkala přímo na kůži. Policie lahvičku našla u Rowleyho domu v Amesbury. Vzorky novičoku z ní odebrali odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří se chystají provést analýzu ve dvou nezávislých laboratořích.

Chtějí zjistit, zda Skripalovy i dvojici otrávila naprosto táž látka - což by podle  Guardianu mohlo případy posunout dál. Je totiž pravděpodobné, že se v brzkých dnech dočkáme určení, kde byla lahvička od parfému odhozena. Pak by se policie mohla soustředit na konkrétní místo a čas, případně najít další videozáznamy.

I když je prý riziko dalšího styku s novičokem v oblasti Salisbury a okolí nízké, britské úřady veřejnosti doporučují se vyhýbat zvedání „neznámých předmětů“, jako jsou stříkačky, jehly, plasty nebo sklo.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Švédky a Švédové jsou jistě zvyklí na drsné počasí, ovšem nezvyklá vlna veder a dlouhotrvající sucho do skandinávské země přinesly nečekaný rozmar. Čtyřicet čtyři požárů zuří napříč celou zemí od Laponska za polárním kruhem po ostrov Gotland a jižní cíp země, sousedící s Dánskem. Varování před ohněm je vyhlášeno pro prakticky celé území státu.

 Švédsko se už obrátilo na své evropské partnery o pomoc. Zatím je vyslyšeli norští sousedé, kteří vyslali deset helikoptér, i když reálně hrozí, že plameny přeskočí hranici a budou je sami potřebovat, a Itálie, která vyslala dvě kropící letadla i s posádkou.

 Švédsko zažilo poslední srovnatelnou požárovou smršť před dvanácti lety. Největší jednotlivý požár zuří v jämtlandské oblasti v centrální části země. Hasiči z celého státu jsou stahováni z dovolených, řada obyvatel země byla evakuována. Ale co je známo, nemají požáry žádnou oběť.