Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Aktivistce hrozí vězení za to, že se smála při schvalování ministra spravedlnosti

Jeff Sessions
Jeff Sessions

Americké ministerstvo spravedlnosti trestně stíhá ženu za to, že se nahlas smála při senátní konfirmaci současného šéfa tohoto úřadu Jeffa Sessionse. Zatčena byla letos počátkem roku, o její vině má tento týden rozhodnout washingtonský soud.

Zní to jako zkazka z časů, kdy v Sovětském svazu zatýkali lidi za to, že během závěrečných ovací po projevu komunistického vůdce „pohasl lesk jejich očí“. Nejsme samozřejmě v Rusku roku 1937, ale ve Spojených státech o 80 let později, nejde o život, nýbrž maximálně o pár měsíců kriminálu, přesto je to svým způsobem zneklidňující událost. Podle zprávy Huffington Post převzaté serverem Vox.com byla letos v lednu zatčena uvnitř washingtonského Kapitolu jedna z divaček za smích během senátního schvalování kandidáta na post ministra spravedlnosti.

Rozesmálo ji, když alabamský senátor Richard Shelby představil prezidentem Trumpem navrženého alabamského žalobce Jeffa Sessionse jako muže, „jehož dobře zdokumentované činy během kariéry vypovídají o jasném přesvědčení, že před zákonem jsou si všichni Američané rovni“.

Ve skutečnosti ovšem, jak na obranu smíchu aktivistky organizace Růžový kód-Ženy pro mír Desirée Fairooz dokládá server Vox i Sessionsův životopis, je to s přesvědčením nového ministra trochu jinak.

Desiree Fairooz
Desiree Fairooz

Rodák z amerického Jihu Sessions dostal stejně jako jeho otec i dědeček jméno Jefferson na počest někdejšího prezidenta odtržené otrokářské Konfederace Jeffersona Davise a ve svém politickém životě proslul především jako vytrvalý dlouholetý kritik přelomového Zákona o volebním právu - - právní normy, která v roce 1965 posílila rovnoprávnost amerických etnických menšin v uplatňování volebního práva. Ve své kariéře senátora byl také znám jako zásadový odpůrce všech zákonů na zrovnoprávnění homosexuální menšiny . Svého času v 80.letech senátem neprošla jeho nominace na post federálního soudce, protože jeden z asistentů citoval jeho výrok - „Dlouho jsem si myslel, že Ku-Klux-Klan je OK, ale pak jsem se dozvěděl, že ti hoši kouří trávu.“ Sessions se marně bránil – a řada svědků s ním souhlasila -, že to myslel jako vtip.

Vzhledem k takové profesní a rodinné historii se zdá smích Desirée Fairooz na výrok senátora Shelbyho celkem odpustitelnou reakcí, ale federální žalobci se rozhodli hnát ji před soud. Podle Huffington Post ji viní z toho, že „hlasitost jejího smíchu svědčí o záměru jednat rušivě a tím narušovat a znemožňovat řádný průběh senátního projednávání“. Před soudem se pak žalobci snažili prokázat, že smích aktivistky Fairooz byl mimořádně rušivý. Předvolali kvůli tomu člena policejní hlídky v Senátu, který dosvědčil, že se obžalovaná „smála tak hlasitě, až se lidé za tím zvukem otáčeli“.

Obhajoba naopak trvá na tom, že smích byl reflexivní reakcí a nechtěl záměrně rušit jednání. Aktivistka také seděla až v zadních řadách divácké lóže a záběry z kamer ukazují, že její smích neměl na dění v sále žádný viditelný dopad.

Proces bude pokračovat tento týden před nadřízeným soudem v hlavním městě Washingtonu. Pokud bude Desirée Fairooz uznána vinnou, hrozí jí za příliš hlasitý smích šest měsíců za mřížemi a pokuta 500 dolarů. Kromě toho je obviněna za další nepřístojné chování, neboť prý „evidentně ve spojitosti se svou předešlou činností dělala při vyvádění ze sálu provokativní obstrukce a demonstrace“.

Jak upozorňuje Vox.com, aktivistka Růžového kódu Fairooz se účastnila už několika rušivých protestů, a při jednom z nich – proti válce v Iráku – se například s rukama rudýma od falešné krve pokoušela o fyzický kontakt s tehdejší ministryní zahraničí Condoleezzou Rice. Tentokrát ale trvá na tom, že nechtěla rušit, jenom se smát. „A doslova za smích ji také federální vláda stíhá,“ píše Vox.com. „Už to samo o sobě je dost zlé. Ale ještě navíc - - stíhání vede ministerstvo spravedlnosti, proti jehož nejvyššímu šéfovi měl být přitom žalovaný skutek údajně namířen. Řekněme to nejmírněji, jak to jde: na špičky zásadní instituce určené k prosazování práva v této zemi není hezký pohled.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].