Ohrožení ptáci a indie rock
Do Prahy míří texaská formace Shearwater
Texaskou alternativně rockovou kapelu Shearwater si Jonathan Meiburg založil před více než 10 lety. Tehdy ještě hrával v úspěšných Okkervil River. Pro ně se však spousta tišších a klidnějších písní, které skládal, nehodila - a Meiburg nechtěl, aby zapadly.
Dnes jsou Shearwater jeho hlavním úvazkem. Se stejnou vášní se však věnuje i profesi ornitologa - což vyplývá z následujícího rozhovoru, který se po několika hudebních otázkách stočil k ohrožené populaci Čimanga falklandského.
Shearwater vystoupí 6. listopadu v pražském Lucerna Music Baru v rámci Radio Wave Stimul festivalu. Kapela přijíždí se svou letošní, propracovanou deskou Animal Joy, jejíž vydání doprovází tisková zpráva se slovy: Tak už jim konečně dejte Grammy! - A co na to Meiburg?


„Zrovna jsem se probudil na hotelu kdesi ve Wyomingu a na tohle skutečně nemám myšlenky. Jedeme jako předkapela Dinosaur Jr. Znáte je?“
Samozřejmě.
Hrajou neskutečně nahlas. A strašně dobře. Ale zase musím říct, že stát na pódiu před hradbou jejich ohromných zesilovačů je docela zahanbující.
Shearwater vůbec hráli s nejrůznějšími kapelami; před pár lety jste dokonce předskakovali Coldplay. Jaké to bylo? Vybrali si vás přímo oni?
Prý ano, ale nevím, jak k tomu došlo. V tu dobu jsme na to se Shearwater ještě vůbec nebyli zralí, ale hrát v obří hale před Coldplay pro dvaceti tisícový dav je něco, na co kývneš, i když na to nemáš. A musím říct, že to, s jak různými kapelami jsme sdíleli pódia, nás inspirovalo i k albu coververzí, které chystáme. Předěláme na něm skladby kapel, s nimiž jsme hráli: St. Vincent, Dinosaur Jr., Coldplay, Xiu Xiu, Bill Callahan. Dává to smysl už z toho důvodu, že jsme měli možnost je všechny sledovat, jak své věci pojímají.
S Jamie Stewartem ze Xiu Xiu jste dokonce natočil společné album.
Ano. A každý, kdo ho slyšel, ho nesnáší.
Škoda, že jsem neměl tu možnost. Jak vznikalo?
Přál jsem si s ním pracovat, protože vidět Xiu Xiu naživo je poměrně matoucí. Člověk si říká, jak Jamie tu hudbu dělá? Nakonec jsme se dohodli, že půjdeme natáčet a zamluvili jsme si studio, aniž bychom si ale řekli, jak to pojednáme. Týden před smluveným termínem jsme se potkali u mě doma, že se poradíme, ale zase o tom nepadlo ani slovo. Dohodli jsme se, že jelikož bylo studio v Dallasu - tři hodiny cesty od Austinu – vyřešíme to po cestě. Ale zase nic. Takže pět minut předtím, než jsme dorazili do studia, jsem se ho zděšeně ptal: „Co budeme dělat:“ A on s klidem odpověděl: „Nevím, co máš v plánu ty?“ Za týden jsme to napsali, nahráli i zmixovali.
https://www.youtube.com/watch?v=wIVU2AHfdeQ
Překvapilo mě, že jste za pochodu – během hraní v kapele – dokázal dostudovat geografii. Co vás udrželo na univerzitě? Většina hudebníků okamžitě ze studií utíká, když cítí šanci uživit se kapelou.
Ono stačí, když řeknu, že to, co mělo trvat dva roky, mi zabralo čtyři. Studoval jsem geografii a biologii se specializací na ptáky. Konkrétně jsem zkoumal jeden specifický druh, kterým je Čimango falklandský. Je skoro na vyhynutí, obývá Falklandy a Ohňovou zemi. Ale lpěl jsem na studiu, protože čas strávený mimo hudební svět je mimořádně obohacující.
Jak se to pak odráží v hudbě?
Celkem dost. Nová deska Animal Joy je vlastně mým pohledem na vztah civilizace a přírody. To, že jsem studoval přírodní vědy, mě – myslím – vybavilo velkou pokorou a zároveň fascinací před vším živým.
Je dnes vůbec možné navázat nějaký kontakt s přírodou, když technologie určují takřka každý aspekt našeho života?
Není to tak dlouho, co jsem se vrátil z expedice na Falklandy, kde jsem ve výzkumném týmu strávil celý měsíc. To byla úžasná zkušenost. Od roku 1996, kdy jsem tam byl poprvé, se skoro nic nezměnilo. Na naší základně nebyl zavedený ani internet, a dokonce ani telefon. Přesto jsem neměl pocit izolovanosti. Chci říct, že jsem na tom opuštěném ostrově viděl a zažil každý den tolik podivných a nečekaných věcí, jaké se ti mohou přihodit třeba v pulzujícím Brooklynu, kde normálně žiju.
Jak velká to byla expedice?
Bylo nás tam šest. Na celý ostrov. V určitém ohledu to bylo podobné, jako když jsi s kapelou na turné. Také se musíš na omezeném prostoru naučit fungovat s malou skupinkou lidí, vycházet s nimi. Cílem bylo opět zkoumat populaci čimanga a hlavně zjistit, čím se živí v zimním období, protože to zatím nikdo nesledoval. Všechny dosavadní výzkumy probíhaly v létě, kdy jako dravci loví třeba mláďata mořských ptáků. Ukázalo see, že během zimy hrabou podobně jako drůbež v zemi a vybírají červy, což dosud nebylo jasné.
V obsazení té expedice jste byl jediný muzikant?
(s potlačovaným smíchem) Ano, všichni ostatní byli ryzí vědci. Dokonce jsem tam s sebou táhl i kytaru, že budu cvičit a po večerech hrát - ale nakonec na to nedošlo.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].