0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dělníci kultury17. 9. 20102 minuty

Kazachstán vrací úder

Od premiéry filmu Borat uplynuly už čtyři roky, ale v Kazachstánu stále vládnou vášně. Sasha Baron Cohen tehdy svou rolí fiktivního reportéra ze středoasijské země rozlítil místní vládu, která se oficiálně ohradila proti mediálnímu obrazu, jenž britský komik vytvořil o postsovětské republice. Borat přitom zval k návštěvě státu, kde došlo podle něj k významnému demokratickému pokroku. Ženy zde podle něj už mohou jezdit v autobusech, homosexuálové nemusejí nosit modré čepice a věk pro povolený sexuální styk se zvýšil na jedenáct let.

Teď ale Kazachstán vrací úder. A Boratovými vlastními zbraněmi. Režisér Erkin Rakišev natáčí sequel ke Cohenově snímku, který se jmenuje Můj bratr Borat. Vypráví v něm o Američanovi, který se vypraví do Kazachstánu a s údivem zjišťuje, že se ocitl v rozvinuté zemi, jež je na hony vzdálená Boratově propagaci. „Můžou tomu říkat demokracie a rozumím, že existuje svoboda projevu,“ rozčiluje se režisér v televizní reportáži Rádia Svobodná Evropa, která se objevila na internetu. „Ale urazit celý národ? K tomu mu nikdo nedal právo,“ říká. Nemá ani problém s použitím značky Borat a tvrdí, že počítá i s tím, že jej bude populární mistr převleků žalovat a on svému dílu, uvádějícímu na pravou míru Cohenovy nepřesnosti, udělá alespoň v médiích reklamu.

Reklama

Sám Cohen se aktuálně v médiích objevuje hlavně kvůli informaci, že přijal roli Freddieho Mercuryho v připravovaném životopisném snímku. Podoba by tu byla. Snímek navíc píše asi nejrenomovanější současný scenárista dramat založených na osudech známých osob Peter Morgan (Královna,Frost/Nixon). Takže to je vcelku slibná zpráva. Navíc má Cohenovo vtělení do zpěváka Queen souvislost i s jeho boratovskou kariérou. Jak kazašský reportér v jednom ze svých skečů vysvětloval, „Fredericku“ Mercurymu staví nyní v Almaty velký pomník. Je tam údajně velmi oblíbený a populární jako sexuální idol žen. „Škoda, že umřel při autonehodě,“ uzavírá Borat. Zdá se, že Rakišev nebude jediný, kdo bude opravovat ve filmu informace šířené nejslavnějším Kazachem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].