Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Za bouřku na trzích nemůže jen ropa

Nejde pouze o slabost evropské ekonomiky, ale hlavně o neschopnost a neochotu evropských politiků s ní něco dělat

Něco zkrátka paniku na trzích spustit musí • Autor: Globe Media /  Reuters
Něco zkrátka paniku na trzích spustit musí • Autor: Globe Media / Reuters

Finanční a především akciové trhy po celém světě zažívají velice bouřlivé období. Celkově lze mluvit o poklesu, ale akciové indexy létají prudce nahoru a dolů i během dne. Leckomu to přineslo velké ztráty, protože akciové trhy byly již dlouhou dobu mírně stoupající, klidné a předvídatelné.

Mohamed El-Erian píše na Bloombergu, že po dlouhou dobu byli investoři ukolébáváni rovnováhou mírného růstu a počítali s tím, že globální ekonomika se vyhne jak recesi, tak inflaci. Podobné předpokládání setrvalého klidu podpořilo excesivní ochotu riskovat a ignorovala se racionální hodnocení.

Co se tedy v poslední době změnilo? Jsou tu slabá data z Evropy a o něco slabší, než se čekalo, i z USA, globální ekonomika čelí deflačním rizikům. Všechny důležité instituce jako Mezinárodní měnový fond, OECD či Světová banka prudce snížily odhad světového růstu.

Špatná data přicházejí z evropské lokomotivy, tedy z Německa. A Evropská centrální banka čelí vnitřní a vnější opozici, aby s tím mohla něco dělat. Připočtěme si pokles cen ropy, ebolu, islámský stát apod.

Něco zkrátka paniku na trzích spustit musí. Procházka růžovou zahradou prostě nemůže trvat věčně.

Anatole Kaletsky se na Reuters věnuje stejnému tématu a příliš nechápe, proč neklidné trhy zasáhly tolik Ameriku, když špatné zprávy přicházejí především z Evropy. Podle něj je hlavní příčinou pokles cen ropy, cena se od června snížila o třicet procent. Kaletsky je přesvědčen, že Saúdská Arábie se zjevně rozhodla zničit rozkvétající americký průmysl břidličného plynu.

Investoři, kteří prchají z akcií surovinových a plynových společností, si musejí rozmyslet, kam jinam budou investovat, jestli do aerolinek, obchodníků, či výrobců aut. Než ale k rotaci a přelivu kapitálu dojde, široké akciové indexy budou taženy dolů právě padajícími akciemi ropných a plynových společností.

Kdyby ale šlo jenom o ropu, nemělo by smysl si tím vším tolik lámat hlavu. Potíž se jmenuje Evropa. Nejde totiž pouze o slabost evropské ekonomiky, ale hlavně o neschopnost a neochotu evropských politiků s ní něco dělat.

Podle Kaletskyho investoři předpokládali, že Evropa dříve nebo později bude následovat úspěšný americký recept, který bojoval s krizí extrémně uvolněnou měnovou politikou a excesivními rozpočtovými schodky ve výši 10 procent HDP. Americe to přineslo růst, který znamená snižování zadlužení i nezaměstnanosti, ale Evropa tuto terapii odmítá. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].