Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Rusové a povstalci otevřeli novou frontu

Hodnocení summitu v Minsku aneb Dvojí hra Vladimira Putina

Ruská vláda přijala krizový plán na podporu ekonomiky, mluvčí Kremlu označuje snížení ratingu země jako "politicky motivované". • Autor: Globe Media /  Reuters
Ruská vláda přijala krizový plán na podporu ekonomiky, mluvčí Kremlu označuje snížení ratingu země jako "politicky motivované". • Autor: Globe Media / Reuters

Jaké výsledky přineslo jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací v Minsku? Někdo se může radovat z toho, že si ruský a ukrajinský prezident a jejich delegace vůbec dokážou sednout za jeden stůl, protože by prý možná bylo mnohem horší, kdyby spolu vůbec jednat nedokázaly.

Na straně druhé stojí otázka, k čemu je takové jednání vůbec dobré, když se obě delegace nejsou schopny shodnout ani na základních faktech a existenci či neexistenci skutečností, o kterých se má vlastně jednat. Rusko například tvrdí, že povstalcům na východě Ukrajiny nijak nepomáhá, že svoje jednotky přes hranice neposílá, že nemá ani žádný zájem na teritoriální desintegraci Ukrajiny apod.

Zajímavá je v tomto ohledu například zpravodajská analýza agentury Bloomberg. Podstatné je právě to, že to je zpravodajská analýza, nikoli názor. Praví se v ní, že zatímco ruský prezident po setkání v Minsku deklaroval, že udělá vše proto, aby bylo dosaženo míru v doněcké a luhaňské oblasti, ve skutečnosti dělá pravý opak. Ruští vojáci se právě spojili s povstalci, otevřeli úplně novou frontu a ukrajinské jednotky jsou dokonce ostřelovány zpoza ruských hranic.

Opakuje se stále stejný vzorec chování. Putin anektoval krymský poloostrov poté, co několikrát oznámil, že nemá vůbec žádný záměr něco takového učinit. Ve Švýcarsku veřejně slíbil, že umírní povstalce na východě Ukrajiny - a následovalo zintenzivnění bojů a vyzbrojování.

Rusko hraje dvojí hru, slovně se zavazuje k míru, vysílá slovní pozitivní signály, aby ztlumilo ochotu Západu eskalovat sankce nebo je dokonce udržet, ve skutečnosti pokračuje v eskalaci či živení konfliktu.

Dodatek autora Auditu: Cílem Ruska zatím není, aby povstalci na Východě Ukrajiny rychle zvítězili. Cílem Ruska je dlouhodobě destabilizovat a neustále oslabovat Ukrajinu a zároveň to zařídit tak, aby Západ nikdy neposkytl Ukrajině vojenskou pomoc.

Putin je přesvědčen, že tato strategie přinese časem politické ovoce a unavení Ukrajinci svůj pokus o přiblížení se Západu nakonec vzdají. Všimněme si také, jak je dvojznačně a neblaze vyznívá výrok ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten řekl, že „Rusko nemá zájem trhat Ukrajinu na kousky, ale zájmy Rusů musí být bráněny všude stejně, ať už žijí kdekoli“.

Komentář Jasona Fieldse na Reuters se pokouší o humorné hodnocení úpadku ruské slávy. Byly prý doby, kdy Rusové nemuseli vojenské konvoje natírat na bílo, ale hrdě se zelenými tanky s rudými hvězdami (nikoli s červenými kříži) vstupovali na československé či maďarské území. Ruské ambice byly nejen globální, ale dokonce vesmírné a meziplanetární. Dnešní ruský kosmodrom se dokonce ani nenachází na ruském území.

Nic proti humoru, ale nám ve střední a východní Evropě není moc platné (a neskýtá nám žádnou útěchu), že Rusko už nemá globální ambice, protože teritoriální a vlivové ambice v Evropě má zcela evidentně. A ruský kosmodrom je sice v Kazachstánu, ale Američané momentálně ani nemají nic vlastního, na čem by mohli do kosmu létat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].