Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Média a vyprahlá ODS

Upřímně řečeno moc nechápu ten obrovský mediální zájem soustředěný na právě uplynulý kongres ODS, především ze strany veřejnoprávních médií.

Dejme si to do souvislostí. Občané, podnikatelé a živnostníci v této zemi ještě netuší, jaké budou příští rok platit daně. Lidé nevědí, jestli bude v lednu spuštěna důchodová reforma či nikoli, a zájem o druhý pilíř má jen deset procent občanů. České hospodářství je v recesi (zatímco polské a slovenské roste), lidé přestali utrácet a politici i úředníci se tomu jen diví. Evropská unie stojí na rozcestí z hlediska integrace a pro Českou republiku je otázka zásadní důležitosti, jaký si z toho udělá závěr. V soutěži na dostavbu Temelína zbudou brzy jen Rusové apod.

Troufám si tvrdit, že všelijaké speciály veřejnoprávních médií by měly být věnovány detailnímu a hloubkovému rozboru těchto jevů, které jsou pro život lidí v této zemi mnohem důležitější než bezduchý sjezd modré strany v Brně.

Místopředseda ODS Saša Vondra sám před sjezdem radil občanům v MF Dnes, „ať se raději dívají na tenis, že kongres nebude nic voňavého“. Ano, souhlas. To by jednoho napadlo i bez Vondry. Mnohem zajímavější než sjezd ODS je kromě tenisu třeba to, že byl soused na rybách a co chytil, že trafikantka za rohem má nového jezevčíka apod. Koneckonců jsou to sympatičtější lidé než bafuňáři z nějaké politické partaje. Zvláštní ale je, že to říká vysoký představitel té strany: „Nekoukejte se na to.“ Proč tam tedy ta televize byla? Ze setrvačnosti? Aby se někdo nezlobil? Chtěla ji tam vůbec ta ODS, nebo ne?

V případě Vondry zaujalo, že se cítí v kauze ProMoPro zcela nevinen, ale přijímá odpovědnost a členům ODS se za kauzu omlouvá, protože stranu poškodila. Neměl by se spíš omluvit daňovým poplatníkům za to, že zakázka byla minimálně dvojnásobně předražená, o čemž svědčí stamiliony, které skončily v daňových rájích? On je nevinný, ale co ti trestně stíhaní lidé, co jsou pod tím podepsaní?

Místo aby se ODS (a není to jen její problém) zamyslela nad tím, proč nemá masové členství (i rakouské politické strany mají řádově desetkrát více členů), členové vedení se hádali, kdo „najímá černé duše“. Noví členové jsou podezřelí. Pokus otevřít se lidem – jako jediná cesta z jisté záhuby – se nekonal.

Ideologické recepty jsou zcela „vyduchlé“. Malý stát, malé daně, zlý Brusel – ale proč? Z jakých hodnot se vychází? Co je cílem? Je ideálem kapitalismu, když se každý stará jen sám o sebe? Co veřejný prostor? Spolkový život? Občanská společnost? V 90. letech bylo hodnotovým ideálem maloměšťáka z ODS fialové sako, terénní auto a šmoulodům za městem. To už mají – co teď dalšího? Nezájem o svět je totální – proč ODS nezajímají nové podněty v programech pravicových stran od Británie po Skandinávii? Čte si tady někdo? Zajímá se někdo o svět?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].