Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Klausovy tradice a atentát

Ve svém svatováclavském projevu prezident Václav Klaus vyzval k hlasité obraně „tradičních hodnot“ a dodal: „Stále jsme svědky každodenních útoků pokrokářů všeho druhu na naši dlouhou dobu utvářené a osvědčené společenské hodnoty a ctnosti. Tradiční staré dobré hodnotové schéma se rozkládá.“

Škoda že prezident není konkrétní, popřípadě zcela konkrétní. Jaké hodnoty má na mysli? Obecné, nebo nějaké české? Vychází z desatera? Nebo z Nejedlého? Nebo z Jiráska? O co tu jde? Vezmeme-li si obecně lidské hodnoty, pak se v Česku zcela jednoznačně vymyká míra rozkrádání společného majetku (tedy korupce a defraudace), ale o tom zrovna Klaus nikdy nemluví, zpravidla se vymluví na to, že nemá „tvrdá data“. Nebo je snad přikrádání tou dobrou starou českou tradicí, která má být naopak chráněna a pěstována?

Češi mají navíc schopnost sami sebe poškozovat, což se například projevuje tím, že se připravují i o „evropské peníze“ v míře nesrovnatelně vyšší, než je běžné v okolních státech. Je snad toto sebepoškozování dobrou českou tradicí? Nebo špatnou českou tradicí?

Klaus vyjádřil přání, aby národní zájmy vycházely z toho, že „víme, co chceme“. Jak se bude prezident stavět k tomu, až zjistí, že třeba „chceme“ něco jiného než on?

Vzhledem ke Klausově tradiční a zjevné nelibosti z toho, že má někdo jiný názor než on sám („zacpávám si uši, „neslyším vás“ apod.), se člověku vkrádá otázka, zda by podle prezidenta nemělo být českou tradicí, že se hlava státu nekritizuje (on sám tomu říká, že někdo lidi proti němu „rozeštvává“, ale nechce prý ty „rozeštvávače v médiích jmenovat) v „dobrých tradicích“ minulého nebo současného ruského režimu.

Ohrožují tradiční hodnoty homosexuálové, jejichž pochody prezidenta rozčilují? Je jich v Česku více než jinde? Hrozí snad, že jich u nás přibude?

Když prezident zrovna nemluví, je tu další zpráva s ním spojená, tedy „atentát“. Analýza tohoto hrůzného činu se v duchu českých tradičních hodnot liší podle toho, zda prezidentovi fandíme či nikoli. Ti, kteří mu fandí – jako třeba Boris Šťastný (tábor na svou obranu a apel na vážnost situace vede ale především prezident sám), se ptají, zda příště to budou „samopaly a bomby“.

Ti, kteří Klause v lásce nemají, to mají většinou za nevinnou recesi.

Já bych ale řekl, že se tu taky projevuje nějaká česká tradice. Chlap má maskáče, ale pistole je na hraní. Žádná Amerika, kde různí vyšinutci tradičně střílejí rovnou. Podobně nevinné jsou zatím české odborářské demonstrace. Vypadají jako karneval na rekreaci ROH. Ne jako ve Španělsku apod.

Na druhou stranu v jedné oblasti si už část z nás Čechů hrát přestala. A jsou to žhářské a rasové útoky: tady už zápalné bomby, pane Šťastný, vzduchem létaly. Žhářský útok ve Vítkově přitom prezident Klaus sice nejprve označil za odporný zločin, ale rozsudek nad žháři se mu pak zdál „vysoký a nepřiměřený“. Potom je ale zvláštní, že zrovna útokem na sebe samotného je tak velice znepokojen.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].