0:00
0:00
Audit Jana Macháčka11. 11. 20145 minut

Havel byl úspěšný prezident

Havel se zasadil o vznik a kvalitu nejdůležitějších pilířů liberální demokracie. O soudnictví a ústavní soudnictví.

Během představení knihy Michaela Žantovského Havel na Oxfordské univerzitě proběhla i diskuse mezi autorem a novinářem Timothym G. Ashem. V jedné otázce Ash jako by naznačoval – alespoň takový byl můj dojem –, že Václav Havel byl úspěšný jako umělec a dramatik, že dokázal nemožné jako disident a lídr sametové revoluce, ale jako prezidentovi se mu už tolik nedařilo, různé spory a boje prohrával, trápil se a podobně.

Je to pohled, který byl například mezi zahraničními korespondenty v Praze – dokud tu v devadesátých letech a na přelomu tisíciletí ještě nějací byli – poměrně rozšířen. V perspektivě mnohých z nich se jevilo Havlovo prezidentství jako poloúspěšné či rozpačité.

Co se v této souvislosti obvykle zdůrazňuje? Tak například osud Občanského fóra. Havel si nepochybně přál, aby jako zastřešující organizace vydrželo déle, netoužil po brzkém uchvácení moci ze strany politických stran, k nimž choval celý život nedůvěru. Po vzniku ODS ale bylo zjevné, že Havel tento boj – a zrovna s Václavem Klausem – prohrál. Možná celkově prohrála i jeho vize, že politické strany nemají dominovat, že kvetoucí občanská společnost je důležitější.

↓ INZERCE

Václav Havel si také nepřál rozpad Československa, ale zastavit ten proces se mu nepodařilo, dokonce přestal být na půl roku hlavou státu, přišel o moc. Stejně tak byl Havel kritický k lustračnímu zákonu, resp. k jeho konkrétní podobě, ale svou si neprosadil.

VH měl výhrady k privatizaci, resp. k podílu experimentování a tempu, ale tehdejšímu federálnímu ministrovi se podařilo prosadit svou. Havel se tehdy tolik neobával sociálních dopadů rychlé privatizace, ale spíše chaosu.

Havel nepochybně fandil pokusu odstavit v roce 1997 Václava Klause, chtěl, aby se stal premiérem Josef Lux, poté pomohl iniciovat vládu Josefa Tošovského. Ta vládla krátce a Klaus se po krátkém traumatu vrátil posílen. Opoziční smlouvě, kterou si Havel nepřál, také nezamezil a celé to ještě nepochybně korunovala skutečnost, že jeho nástupcem ve funkci se stal Václav Klaus, jenž hlasitě popíral všechny hodnoty, kterých byl Havel nositelem. O bezpočtu dalších někdy vyhraných a jindy prohraných či zdánlivě prohraných bitev a bitviček se Zemany a Klausy ani nemluvě. Zdálo se to být strašně důležité ten den nebo týden a od té doby si to nikdo nepamatuje.

Připočíst ještě můžeme, že Havel fandil nejrůznějším iniciativám, jako byl Impuls 99 či Děkujeme, odejděte!, které se ukázaly být jako krátkodeché a dlouho nevydržely. Často se zmiňuje, že Havel měl založit vlastní stranu a udělal prý chybu, že tak neučinil.

Ale i sám Havel jako člověk o sobě neustále pochybující určitě nebyl s výkonem své prezidentské mise spokojen. Nejvíce ze všeho ho trápilo, že není schopen do celé společnosti dostatečně prozařovat hodnoty a mravní principy, na kterých mu osobně tolik záleželo.

Když se ale dnes – s odstupem čtvrtstoletí – podíváme na obraz a dědictví Havlova prezidentství, zjistíme, že to bylo prezidentství úspěšné, stejně úspěšné jako Havlovy hry, eseje a disidentská či sametověrevoluční činnost, a jak se říká anglicky, tzv. big picture pak mluví zcela jednoznačně.

Politická a ekonomická transformace většiny zemí střední Evropy je obrovský úspěch. Podívejme se na „transformaci“ arabských zemí, Iráku, Ruska, Běloruska, Ukrajiny. Vojenské režimy v Jižní Americe se mnohdy transformovaly na levicově populistické režimy a politická transformace a demokratizace ve Vietnamu i v Číně nebyla ani zahájena.

Havel se zasadil o vznik a kvalitu nejdůležitějších pilířů liberální demokracie. O soudnictví a ústavní soudnictví. Vůči české justici můžeme mít výhrady, ale pořád je profesionálnější a nezávislejší než ta slovenská. Havlovi se podařilo vybudovat profesně i názorově pestrobarevný Ústavní soud a založit jeho institucionální sebevědomí, paměť a tradici, která přežila i další prezidenty. Není to vůbec samozřejmost ani v regionu a v rámci EU – podívejme se do Maďarska.

Podobně pečlivě – a s vizí názorové plurality – přistupoval Havel i k další své pravomoci, tedy k centrální bance. Ta také zůstala silnou a nezávislou institucí i po jeho odchodu.

Do české diplomacie přivedl Havel celou řadu nových, slušných a osvícených lidí (včetně autora nové knihy), ale hlavně založil celou hodnotově zakotvenou tradici české zahraniční politiky a její lidskoprávní orientace, která začala být zbytečně zpochybňována až nyní. Havel přivedl zemi do NATO a krátce po jeho odchodu z úřadu se republika dostala i do Evropské unie.

Ale jsou tu jistě i menší vítězství. V roce 1992 Havel sice jako prezident odešel, ale za půl roku byl zpátky. Opoziční smlouvě nezabránil, ale skončila za čtyři roky a mimochodem se tehdy nepodařilo – díky prezidentovým úspěšným podáním u Ústavního soudu – změnit volební systém a omezit nezávislost centrální banky. Občanská společnost u nás posiluje a přitahuje mladé lidi. Toto je důležité, toto především tu zůstane. Celkový obraz Havlova prezidentství a nakonec i české transformace je velký úspěch, prohrané bitvičky budou zapomenuty.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].