0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka11. 1. 20113 minuty

Exekutoři, mlčte!

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Se zcela neuvěřitelnou zprávou přišel server Novinky.cz. V titulku se praví: „Exekutoři tleskají Drábkovi a těší se na sociální dávky dlužníků.“ Ve zprávě se praví, že velký potlesk od exekutorů si vysloužil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, když oznámil, že chce prosadit, aby dlužníkům brali i sociální dávky.

Reklama

„Tuto snahu ministra Drábka o posílení postihu sociálních dávek v exekuci vítáme. Není správné, když pracujícímu občanovi jsou v exekuci dlužné peníze sráženy ze mzdy a zůstává mu pouze částka stanovená zákonem, a naproti tomu dlužníkovi pobírajícímu sociální dávky nelze z jeho příjmu odebrat nic,“ řekl Právu Robert Runták, šéf exekutorského úřadu Tomáše Vrány v Přerově, který je z hlediska počtu vykonaných exekucí největší v Česku.

Kam jsme to dospěli? Je třeba se ptát, jak přišli soudní exekutoři na to, že mohou jakkoli komentovat a snažit se tak ovlivňovat sociální politiku státu. Do systému sociálních dávek a sociální politiky exekutorům vůbec nic není a nesmí být. Nejsou tady od toho, aby říkali, co je správné a co není.

Je to, jako kdyby bachaři rozhodovali, na jak dlouho a za co má být kdo uvězněn. A kdybychom se chytili výrazu exekutor, je to, jako by popravčí určovali, kdo má být popraven. Exekutoři jsou od toho, aby v mezích zákona plnili své povinnosti. Tečka.

A k samotnému exekvování dávek dvě věci. Je to myšlenka úplně scestná. Dávky platíme ze svých daní těm, kteří mají sociální problémy, a těm, kterým akutně hrozí sociální vyloučení. Je to výraz elementární společenské solidarity. Mnozí z těch, kteří se ocitnou v moci exekutora, mají doložitelně akutní sociální problémy. Jejich děti potřebují oblečení, teplo, jídlo, peníze na autobus do školy. A už vůbec není zřejmé, proč by se dávkami placenými z našich daní měli obohacovat exekutoři, kteří to často dokážou narafičit tak, že jim většina vymožených peněz skončí na účtech.

A druhá zpráva, kterou slyším běžně v terénu: sociální dávky, které chodí na účet, zabavují exekutoři běžně už dávno (chudí lidé s exekucí na účtu totiž nemají žádné peníze, aby se mohli bránit, a o právnících se jim může jenom snít). Bohužel. Drábek má asi na mysli dávky sociální pomoci vyplácené obcemi, a to většinou v hotovosti.

Místo vymýšlení asociálních hloupostí by měl ministr Drábek představit přesvědčivou a funkční vládní politiku zaměstnanosti. Nezaměstnanost totiž dosahuje deseti procent, což je číslo, kterým se v USA společnost politicky trápí od rána do večera. Naší vládě se zdá toto číslo – při obnoveném ekonomickém růstu – normální? Nebo chce Drábek tvrdit, že se všichni nezaměstnaní vyhýbají práci? V tom případě asi ještě nevylezl z kanceláře.

P.S.
Audit Jana Macháčka do pondělí nevyjde, autor je v cizině na konferenci.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].