Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Eurostřepy, SSM a nálada v Německu

Důkazů prohlubující se recese v eurozóně přibývá. Manažerský nákupní index se propadá, především jeho výrobní komponent. Pošesté za sebou klesá i Ifo index. Německá spolková banka očekává snížení HDP ve čtvrtém čtvrtletí. Zajímavé je, že hlavní příčinou je pokles poptávky po německém exportu či především po autech, a to především v jižní Evropě, včetně Francie. Zatímco domácí poptávka se drží poměrně dobře, stejně jako stavebnictví.

K tomu dva rychlé komentáře Auditu. Snad tvrdá data pomohou Němcům vystřízlivět z představy, že nejsou na exportu do Evropy závislí a že už se od Evropy emancipovali vývozem do nadějnějších částí světa, což je jeden z nejhloupějších mýtů, který kolem německého hospodářství a krize eurozóny vznikl. Němci stále vyvážejí do Evropské unie 60 procent svého vývozu.

A druhý komentář se týká České republiky. Vyhlídky českého hospodářství se zatím budou bohužel zhoršovat, protože se zhoršily dávno před propadem německé ekonomiky. Českou ekonomiku až dosud táhl export a ke dnu ji stahoval skeptický spotřebitel, který byl skeptický už v době, kdy byl německý spotřebitel ještě veselý. Teď začne klesat i český export, protože je na Německu životně závislý, a českému spotřebiteli bych se s ohledem na vyhlídky politické nestability v České republice nedivil, kdyby propadl ještě temnější náladě, než jakou má dnes.

Ve sloupku pro VoxEU se Barry Eichengreen a Kevin O’Rourke připojují k debatě o multiplikátoru. Autoři tvrdí, že data dokazují, že už ve 30. letech byly výsledky škrtů na příkladu 27 zemí podobně špatné, jako to dnes přepočítal Mezinárodní měnový fond. Podle autorů nestačí opatření Evropské centrální banky k tomu, aby vyvážila rozpočtové utahování opasků. Opatření ECB jménem LTRO (Tlustá Berta) je nepřesvědčivé a Draghim nedávno oznámené přímé monetární transakce OMT ještě nebyly spuštěny.

Wolfgang Münchau se domnívá, že ony OMT, tedy nákup dluhopisů zemí, na jejichž odchod z eurozóny se spekuluje, jsou dobrá opatření, ale mohou sloužit jen k odstranění problémů s likviditou. Pokud mají některé země problém se solventností, OMT ve finále nic nevyřeší.

Eurokrize plodí zkratky a nejnovějším hitem skloňovaným ve všech pádech je SSM, což zní pro nás v Česku poněkud neblaze. SSM znamená Single Supervisory Mechanism, tedy „jednotný systém dohledu“. Deník The Wall Street Journal, resp. bruselský blog Real Time Brussels se zabývá legálními otázkami bankovního dohledu. Jak může ECB řídit třeba bankovní dohled Polska, když Polsko není zastoupeno ve výkonné radě ECB? SSM prý bude mít vlastní dozorčí radu, jejíž rozhodnutí budou platit, pokud je výkonná rada ECB nebude revidovat. My Češi bychom si měli po klausovsku zacpat uši a zakrýt oči, protože v tom být nechceme a vlastně nás to nezajímá a chceme to ostatním zavetovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].