Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Dvojitá recese a Sorosovo varování

James Ledbetter na serveru Reuters navrhuje, aby se přestalo mluvit o „double dip recession“ (do češtiny by se to dalo přeložit jako „recese s dvojitým výkyvem či poklesem“). Výraz se začal poprvé používat za vlády amerického prezidenta Forda, tehdy tak kdosi vyjádřil obavu, která se neuskutečnila. Investiční slovníky mluví o „double dip“ jako o případu, kdy je oživení po recesi tak slabé, křehké či uměle vyšponované, že po jednom dvou kvartálech spadne ekonomika opět do recese.

Jenže to se v případě USA už prostě nestane. Americká ekonomika od roku 2009 roste: slabě, ale přece, a to už po celých jedenáct kvartálů. Pokud by tedy náhodu přišla recese, což není zas tak pravděpodobné, může to být prostě recese samostatná, která s tou velkou z roku 2008 vůbec nesouvisí.

George Soros v pondělí varoval, že evropská krize se prohlubuje a začíná trhat samotnou materii Evropské unie, tedy její vnitřní kohezi. Je tomu tak proto, že evropští politici předepsali zcela špatnou medicínu. S krizí eura se nakládá, jako by to byla krize fiskální. Přitom všechno začalo kolapsem bankovního systému v USA a bylo posíleno divergencí konkurenceschopnosti jednotlivých evropských zemí.

Dobrý je tenhle citát: „Krabice je rozbitá a je potřeba přinést nářadí, které se nachází vně té krabice – změnit pravidla a posílit kohezi. Z excesivního zadlužení se dá pouze vyrůst. Není možné se z excesivního zadlužení vymenšit.“

Jens Weidmann, šéf německé Spolkové banky, se postavil proti další mohutné injekci likvidity LTRO, která by snad měla sloužit k záchraně Španělska. Nechce o tom ani diskutovat. Když jdou úrokové míry nějakého státu dočasně nad šest procent, není to podle něj rozhodně konec světa. Stačí získat důvěru trhů pokračováním reformního tažení. Eurosystém tu není od toho, aby cílil úrokové míry nějaké jednotlivé země eurozóny.

Mezinárodní měnový fond vydal zprávu o finanční stabilitě, na které je důležité především to, že evropské banky v eurozóně potřebují dva biliony dolarů nového kapitálu, „protože o tolik se do roku 2013 zmenší jejich bilance. Zhruba jedna čtvrtina tohoto odpákovávání se bude dít v podobě omezení úvěrování, které se v eurozóně sníží asi o 1,7 procenta. To může výrazně poškodit ekonomickou aktivitu v Evropě i jinde.“ Prostředky z navýšených záchranných valů by měly být použity na rekapitalizaci evropských bank.

Sedm německých ekonomických institutů se obává, že díky nestandardním opatřením na podporu eurozóny ztratí Evropská centrální banka nezávislost.

Příslušníci americké Secret Service si v Kolumbii objednali prostitutky, a budou proto muset odejít. Ta Secret Service je samozřejmě normální ochranka, je to takový „nomen non omen“. Kdyby to opravdu byla tajná služba, tak by objednání kurtizán zůstalo tajné nebo by zůstalo tajné, že si je objednali zrovna tajní agenti. Takhle by určitě nemohl James Bond v žádné ze svých podob nikdy pracovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].