Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Co všechno Zeman prozradil a jak to číst

Zvítězí energie pomsty, nebo se jí postaví dobře organizované síly?

Tím, že se Bohuslav Sobotka a jeho lidé i podporovatelé pustili vehementně do své obrany, se vývoj o dost pozměnil oproti scénářům, které si představoval Miloš Zeman. Sobotkovi navíc pomáhá, že se hnutí ANO zatím staví na jeho stranu. Přesto se se čtenáři rád o svou úterní analýzu prezidentových scénářů podělím:

Nedělní rozhovor s Milošem Zemanem v pořadu Otázky Václava Moravce se sice táhl jako nekonečné těsto a žánrově připomínal doby tureckých pašů, je však pravdou a je zajímavé, že pan prezident nám prozradil, jak si budoucí vývoj představuje ON. Buď to řekl bezděky, protože si je tak podvědomě jist svou pozicí, nebo to řekl schválně, aby dal najevo, jak si je jistý v kramflecích.

A protože po volbách institucionální moc hlavy státu narůstá (a to je u nás umocněno tím, že má tento prezident ještě svou vlastní vládu k dobru), do značné míry to naznačuje, co se  bude dít v tzv. reálu. Zdá se také, že zlovolná energie, motivovaná v první řadě pomstou, má větší tah na bránu a sílu, než když se o něco snaží lidé s normálními motivy. 

1. Jakási údajně židovská anekdota o tom, že „všechno je jinak“. Přeložme si: včera, tedy v sobotu večer, byla u mne v Lánech schůzka, která se soustředila na jediné: jak zařídit, aby předsednictvo ČSSD odvolalo Bohuslava Sobotku z funkce ve vyjednávacím týmu, a jak zařídit, aby Sobotku vyzvali k rezignaci na post předsedy. Pane Moravče, já vím, že se Sobotkou bude všechno jinak, ale vy se to dozvíte až dneska večer. 

Miloš Zeman • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Miloš Zeman • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

2. Prezident pravil, že si nepřeje předčasné volby a že on je rozhodně nebude iniciovat. Zde není třeba nic překládat. V zájmu Zemana nejsou předčasné volby, ale buď pokračování Rusnokovy vlády, která to časem doklepe k důvěře, nebo Haškova vláda, kdy cílem bude totéž. ODS se časem určitě poněkud vzpamatuje (má rozhodně šanci), a kdyby třeba začala v rámci jistého střízlivění z projektu ANO posilovat TOP 09, anebo kdyby naopak začalo ještě více posilovat ANO, není to v prezidentově zájmu. Prezident udělá, co bude moci, aby další volby byly regulérní, pokud tedy sestaví nebo udrží svou vládu. 

3. Zeman dále řekl: dejme hnutí ANO sto dní hájení. Slova na adresu ANO rozhodně nebyla ani negativní, ani pozitivní, ale prezident řekl, dříve než za tři měsíce nemá smysl z jeho strany či ze strany jím ovládnuté ČSSD s hnutím ANO o ničem seriózním jednat. 

4. Prezidentova analýza předsednictví sněmovně za čtyři roky trvajícího provizoria Miloslava Vlčka znamená toto: dokud se sněmovna neustaví se všemi místopředsedy a výbory, nejmenuji premiéra. Kdo ale bude chtít do vedení sněmovny, pokud by se třeba mohl stát premiérem, místopředsedou vlády, ministrem…  I kdyby se pouhý šéf výboru sněmovny chtěl stát premiérem, Zeman mu vzkáže: ty už přece, příteli, jednu funkci máš. Lid nemá rád kumulace funkcí a bude těm řečem tleskat. Kdyby Zemanova nenávist vůči Sobotkovi byla o něco mírnější, možným scénářem by mohlo být udělat z něj předsedu sněmovny. To už teď asi neplatí. 

5. Učený výklad o rozpočtovém provizoriu. Podle Zemana nevadí a nemá cenu tím strašit, je to jen každý měsíc dvanáctina rozpočtu za předchozí rok. Přeložme: rozpočtovou nestabilitou se strašit nenechám. Prostě časem dáte důvěru Rusnokově vládě, se kterou jsem já spokojen, i kdybych vás měl tím čekáním k smrti unavit a uvláčet. Mezitím dostane Lukoil zakázku v Českých drahách za dvě miliardy a dohodne se lecjaký byznys pro mé podporovatele. Například. 

Samozřejmě: může být všechno jinak. Pokud se silám pomsty postaví dobře organizované síly, které budou hájit civilizaci, euroatlantickou politickou kulturu a ústavu. Klidně jim můžeme říkat „pravdoláskaři“.

P.S. Ve středu před polednem to vypadá, že odpor silám pomsty přece jen nakonec existuje.

P.P.S. Čtenáře Auditu zvu na dnešní debatu do Knihovny Václava Havla.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].