Češi a nespravedlivý útok, Klaus a Lisabon
[image id="120824790"]Zatímco se v českých médiích stále probírá záchranný balíček venku začalo docela fučet. Přímé i nepřímé důsledky toho, co se nyní děje na trzích ve střední a východní Evropě budou svou silou se záchranným plánem NERVu a české vlády nesrovnatelné.
Zatímco se v českých médiích stále probírá záchranný balíček venku začalo docela fučet. Přímé i nepřímé důsledky toho, co se nyní děje na trzích ve střední a východní Evropě budou svou silou se záchranným plánem NERVu a české vlády nesrovnatelné. Návrhy se kterými přichází vláda do parlamentu působí jako brouček na prašné cestě po které brzy projede traktor nebo parní válec.
Pro začátek opět doporučuji text z dnešních Financial Times. Vzhledem k tomu, že zemětřesení ve střední a východní Evropě dokonce nakazilo i americké burzy (okupuje hlavní strany světových médií), vstoupily do hry i tak těžké váhy jako Bob Zoelick, šéf Světové banky, který vyzval Evropskou unii, aby zachránila střední a východní Evropu (CEE).
Zároveň se připravuje koordinační plán Světové banky, Mezinárodního měnového fondu i Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), nebývale aktivní je rakouská vláda, jejíž banky napůjčovaly „na východ“ 75 procent tamějšího HDP. Kolik může vlastně stát záchranný balík pro střední a východní Evropu? Mluví se o 200 miliardách euro, které jsou třeba na refinancování dluhu a dalších 150 miliardách euro na rekapitalizaci bank. A to kromě Ruska, protože ruský bankovní sektor je vlastněn zahraničním kapitálem z pouhých 20 procent.
…
Češi se zlobí. To je nespravedlnost! Všechny negativní jevy, které jsou v souvislosti s „prokletými CEE“ zmiňovány se nás přece netýkají. Jaká východní Evropa? Jsme na západ od Vídně! Jsme v OECD, EU, Schengenu, v NATO a kdovíkde ještě.
Nikdo tu neposkytoval hypotéky ve švýcarských francích, naše obchodní bilance je zdravá, zadluženost mizivá. Ať už ty média, analytici, ratingové agentury, spekulanti, investoři a kapitalisté všeho druhu začnou konečně rozlišovat. My jsme přece jiní! Tak už si toho konečně někdo všimněte! Dup! Dup! Rozlišujte přece spravedlivě!
Potíž je, že když se dostanou matky našich bank do problémů, budeme v problémech i my. A naše měna už v problémech je.
Lenka Zlámalovádoufá a věří, že si v Londýně konečně naší jinakosti všimnou.
Dodejme, že obavy z toho, že samostatná měna se může stát obětí regionální volatility, bylo ale vždy hlavním ekonomickým argumentem zastánců včasného přijetí eura, kteří se vždy obávali, že koruna a s ní celá ekonomika se může ocitnout ve vichru spekulativního útoku. Doporučuji například vygooglovat si texty o euru bývalého viceguvernéra Luďka Niedermayera, svoji maličkost pominu.
Za zaznamenání stojí, že právě v těchto turbulentních dnech oznámila polská vláda Donalda Tuska, že chce urychleně vstoupit do ERM-II, tedy přípravky pro euro. Slawomir Skrzypek, guvernér polské centrální banky je proti. Ten je ovšem jmenován prezidentem Kaczynským (pokud snad někoho napadají nějaké české paralely je to jistě jen omylem a náhodou).
Jednu chybu jsme ovšem udělali: je to česká pýcha a sklon k mistrování ostatních. A když trhy nezačnou rozlišovat, brzy na to doplatíme.
…
Václav Klaus se domnívá, že schválení Lisabonské smlouvy je „tragický omyl“. V souvislosti s tím, do jakých turbulentních vod nás přivedla Klausova eurofobie, zdá se spíše, že „tragickým omylem“ je zvolení Klause prezidentem.
Je to omyl pro ODS, která toto zvolení zařídila a které nyní Klaus škodí jak může. A je to omyl pro celou českou koaliční vládu. Topolánek sice možná právě začal nabírat dech, ale možná mu to bude málo platné. Znehodnocení měny, které nám nyní hrozí, nepřežije totiž v demokracii skoro žádná vláda.
Dnes mám den polemik s bývalými kolegy. Petra Kamberskéhotrápí Lisabonská smlouva podobně jako pana prezidenta.
K tomu stačí jediné. V těch 25 zemích, které smlouvu schválily, žijí snad samí nevzdělaní hlupáci, kteří všichni vlezou jako tupé stádo ovcí do nějakého chomoutu? Smlouvu přitom schválily země malé, velké i střední, země tradičně spíše socialistické (např.Skandinávie) i země spíše konzervativní (např.Německo či Rakousko) a liberální (stále ještě např.Holandsko). Je snad Česká republika nějakým daňovým rájem? Náš systém je tak složitý a nepřehledný, že se o tom lidem v normálních zemích ani nesní.
Ještě, že má Evropa ty bystré a vzdělané Čechy, kteří se nikdy nenechají napálit a vždycky jako vyvolený národ Evropy nastoupí na stráž a na ochranu svobod, které si ty národy, plné naivních politicky korektních tupců, vedené ještě tupějšími elitami, nechají tak snadno ukrást!
Středeční audit: Češi ve spirále, Greenspan by znárodňoval a německé záchranné lano
Úterní audit: Opilý ministr, zlotý a koruna a nejednotná Evropa
Pondělní audit: Mráz z Východu i Západu (a zase „znárodnění“)
Páteční audit: Hurá do ruské stepi (svoboda tisku hyne na úbytě)
Čtvrteční audit: Češi proti protekcionismu
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].