Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zloději odcizili notebooky z očkovacího centra. Je to cílený útok antivax scény, říká jeho šéf

S lidmi, kteří je nyní mají, komunikuje Ivan Smetana spojovaný s dezinformátory

Očkovací výjezd Podaných rukou; ilustrační foto
Očkovací výjezd Podaných rukou; ilustrační foto

Dvojice mužů o minulém víkendu ukradla několik notebooků z očkovacího centra Bohéma v Brně, které provozuje společnost Podané ruce. Takřka vzápětí se počítače i s daty o klientech Podaných rukou dostaly k aktivistovi Ivanu Smetanovi, který natáčí videa a umisťuje je na internet pod hlavičkou kanálu KTV. Natočil video i o této události a na facebookovou stránku zavěsil fotografii odcizeného notebooku označeného OC Bohéma.

Smetana je jedním z mnoha takzvaných občanských žurnalistů, tedy lidí s mobilem nebo kamerou, kteří se účastní různých demonstrací nebo navštěvují úřady se stížnostmi či dotazy, a záznamy pak zveřejňují. Natáčel například i setkání Volného bloku, dezinformátorského uskupení kolem bývalého poslance Lubomíra Volného, jehož hlavní náplní je šíření dezinformací o covidu a vakcínách. A účastnil se i víkendového pochodu odpůrců očkování k domu, v němž na Ostravsku bydlí hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

“Myslím, že to je cílený útok dezinformační antivax scény. Tak jsme to také hned nahlásili policii - že tu nemusí jít o pouhou krádež techniky, ale o data v ní, o snahu znevěrohodnit očkování,” říká ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.

Muže zachytila bezpečnostní kamera. “Byli dva, přišli s velkou taškou, na záznamu je jim vidět do tváře,” popisuje Vobořil. To, že cílem krádeže nejspíše nebylo obohacení, ale pokus útočit na vakcinaci proti covidu, odečítá Vobořil i z toho, že počítačů a drahých věcí bylo v centru v době krádeže víc, ale zloději vzali jen “vzorek”. Kamerový záznam předaly Podané ruce policii.

Jindřich Vobořil • Autor: Milan Jaroš
Jindřich Vobořil • Autor: Milan Jaroš

Domněnka, že tu jde o něco jiného než o pouhou krádež počítačů, se víceméně potvrdila v úterý po víkendu, kdy se krádež odehrála. Ivan Smetana na kanálu KTV na Facebooku oznámil, že “měl možnost vidět” ukradený notebook. “KTV měla před malou chvílí možnost vidět zařízení, na kterém jsou data zhruba 320 tisíc klientů očkovacího centra s rodnými čísly s adresami, mnohdy i telefonními čísly,” říká ve videu natočeném u silnice před benzinovou pumpou, “a máme přislíbeno, že nám tohle zařízení bude doručeno, jakmile si domluvíme schůzku s Adamem Vojtěchem.”

Na dalším videu zavěšeném na Facebook ve středu se Ivan Smetana ptá: “Jak je možné, že ministerstvo zdravotnictví není schopno ochránit data občanů, kteří se rozhodli naočkovat? Jak je možné, že v ČR je někde notebook s daty lidí?” A volá ve videu na ministerstvo zdravotnictví. “Jsem schopen zprostředkovat předání, aby se data dostala zpátky,” říká do telefonu úřednici a sděluje jí, že napíše v tomto duchu e-mail Adamu Vojtěchovi. Tomu chce ukradené notebooky předat.

Údaj o 320 tisících očkovaných lidech, jejichž údaje jsou v odcizeném počítači, však nesedí s údaji Podaných rukou: ty totiž naočkovaly dosud přibližně 20 tisíc lidí. Jak k takovému číslu Ivan Smetana přišel, nechce v telefonu říct. “Já nevím, jestli ten notebook byl ukradený, ale viděl jsem ho na vlastní oči. Nevím, kdo to ukradl. Ale obrátili se na mě lidi, kterým se to dostalo do ruky,” říká Smetana. “Jsem schopen zprostředkovat, pokud si to Adam Vojtěch přebere.”

https://www.youtube.com/watch?v=7SpaRuMErcc&t=3s

Nesouhlasí s tím, že by měl ukradenou věc předat těm, kterým byla odcizena, nebo policii, která krádež vyšetřuje: “Policii já nedůvěřuju, ta zametá věci pod koberec - trestní oznámení na nouzový stav, který zavedl Andrej Babiš, na další nezákonné jednání. Předám to v živém vysílání Adamu Vojtěchovi. A ten by měl zodpovědět, jak je možné, že  má někdo taková data v notebooku.”

Odpověď, že je někdo v počítači má, protože je ukradl z očkovacího centra, se mu přitom nezdá dostatečná: míní, že v notebooku očkovacího centra nemají být osobní údaje. “Je tam několik souborů. Budu k tomu mít vyjádření na KTV,” říká na otázku, kde vzal údaj o 320 tisících očkovaných lidech, když Podané ruce jich naočkovaly jen zlomek z toho čísla. Nechce říct ani to, zda osobně zná či znal už před tímto incidentem lidi,  kteří - jak tvrdí - u sebe drží ukradené notebooky a mohou být tedy i těmi, kdo je ukradli.

“Pak zkontaktuju ty občany z těch seznamů, ať podají hromadnou žalobu na stát,” říká na otázku, co udělá, pokud ministr zdravotnictví na jeho požadavky nepřistoupí a nebude chtít účinkovat ve videu, jak si přebírá kradené zboží, protože krádeže řeší policie, nikoliv ministerstvo.

Takže ony notebooky má on, když má přístup k seznamům v nich uložených? “Ne, nemám, jen jsem je viděl. Mně stačí, když zapnu kameru a řeknu, co je potřeba udělat. Tím pádem budou ti lidé vědět, co mají dělat, a zkontaktují lidi ze seznamů,” říká o těch, kteří mají mít notebooky u sebe. Znamená to, že zloději počítačů pocházejí z antivax scény, když se jim chystá dávat pokyny přes svá videa, která právě tito lidé sledují? “To jste řekla vy,” odpovídá, “já jsem to neřekl.”

K ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi zatím Smetanův e-mail s podmínkami, za nichž se navrátí majitelům ukradené zboží, nedoputoval. “Slyším to poprvé, prověřuji to,” napsal ministr v textové zprávě.

Podané ruce ve středu večer vydaly prohlášení, že informace o nezabezpečených zdravotnických datech, která “běhají na podivných fb skupinách”, jsou nesmysl. “Vše je pod heslem uloženo ve zdravotnických databázích. Pokud někdo záměrně prolamuje hesla, aby zveřejnil zdravotnické údaje o fyzických osobách, je to další závažný trestný čin,” píše se v něm.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].