Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Vylučte je ze všech soutěží

Na ruskou invazi přicházejí ostré reakce i ze sportovního světa

Ruské barvy zmizí z vozů stáje Hass • Autor: REUTERS
Ruské barvy zmizí z vozů stáje Hass • Autor: REUTERS

Bývalý světoznámý boxer Vitalij Kličko, aktuálně starosta obléhaného Kyjeva, stojí s těžkým kulometem na barikádách a bojuje za své město. Řada ukrajinských olympioniků dostala povolávací rozkaz, jen co se vrátili ze zimních her v Číně. „Politika do sportu nepatří je klišé z ideálního světa, politika chodí do sportu bez pozvání,“ glosoval v pátek večer na Twitteru sportovní žurnalista Robert Záruba fakt, že k ruské invazi na Ukrajinu se logicky musí postavit i sportovní svět.

Porušení olympijského příměří

Nejsilnější reakce přišla v pátek odpoledne z Mezinárodního olympijského výboru. Organizace, která před necelým týdnem zakončila zimní hry v Pekingu, vyzvala sportovní federace celého světa, aby buď zrušily své akce naplánované na ruské a běloruské území (ze kterého invazivní jednotky rovněž podnikly útok na Ukrajinu) - nebo je přeložily jinam. Zároveň výbor pořadatele vyzval, aby nehráli hymny obou zemí.

Důvodem tak tvrdého postoje je fakt, že Rusko s Běloruskem mimo jiné porušily takzvané olympijské příměří. To mělo skončit až 20. března, kdy uplyne týden od konce paralympiády, jež má nyní v Pekingu následovat klasickou olympiádu. Olympijské příměří přitom není žádná obyčejná zvyková tradice. Jde o závaznou rezoluci, kterou přijalo Valné shromáždění OSN loni v prosinci se souhlasem všech členských států, tedy včetně Ruska a Běloruska.

K protestu se přidal i Český olympijský výbor. Jeho šéf Jiří Kejval odsoudil „agresivní a neomluvitelné kroky Ruské federace“ a v osobním dopise svému ukrajinskému protějšku, bývalému fenomenálnímu tyčkaři Sergeji Bubkovi, nabídl pomoc tamním sportovcům. Kejval by nicméně neuplatňoval princip kolektivní viny a nezakazoval Rusům startovat na mezinárodních soutěžích. S tím nesouhlasí šéf Národní sportovní agentury a častý Kejvalův názorový soupeř Filip Neusser. Premiéra Petra Fialu v pátek vyzval, aby v rámci svých jednání na úrovni EU prosadil myšlenku vyloučit z mezinárodních soutěží všechny ruské kluby a reprezentace.

Zatím jsou rušeny jen jednotlivé závody. V pátek odmítli čeští skikrosaři Nikol Kučerová a Daniel Paulus nastoupit do kvalifikace závodu v Sunny Valley u Jekatěrinburgu. Kvalifikace se nakonec účastnili jen domácí Rusové - než Mezinárodní lyžařská federace závod zrušila stejně jako všechny ostatní soutěže Světového poháru, které se do konce sezony měly konat v Rusku.

Rusko přišlo také o pořadatelství letošního finále fotbalové Ligy mistrů. UEFA v pátek rozhodla, že se květnové utkání přesune z Petrohradu do Paříže. Kluby a národní týmy Ruska a Ukrajiny zároveň musí letošní domácí zápasy hrát na neutrální půdě.

Pořadatelé závodů Formule 1 zrušili zářijovou Velkou cenu Ruska v Soči. Letošní ročník automobilových závodů má začít příští víkend testy všech vozů v Barceloně. Stáj Haas sponzorovaná ruskou společností Uralkali – již vlastnění otec jednoho z jejích pilotů Dmitrij Mazepin - na trať vyrazí se zakrytými sponzorskými barvami na svých formulích, které vycházejí z ruské trikolóry.

A když už mluvíme o sportovním byznysu: kanceláře Sazka, Tipsport a Chance stáhly ze svých nabídek všechny sázky na ruské soutěže. Kancelář Fortuna je sice ve nabídce ponechala, ale veškerý zisk z nich bude posílat na Ukrajinu.

Ukrajina, Ukrajina, Ukrajina!

Přibývají také reakce sportovců a jejich fanoušků. Už ve čtvrtek večer nastoupila pražská fotbalová Slavia do domácí odvety s klubem Fenerbahce Istanbul v úvodních žlutých dresech s nápisy „Stojíme za Ukrajinou“. Po vítězném zápase v Kontinentální lize pak děkovačku domácího kotle dirigoval obránce Slavie Taras Kačaraba, který si vyslechl, jak celý stadion skanduje název jeho rodné země „Ukrajina, Ukrajina, Ukrajina!“.

Sportovním reportérům následně sdělil, že to pro něj byl „nejhorší den života“, když se toho rána dozvěděl o ruské invazi. Sympatie k Ukrajině vyjádřili v pátečním hokejovém utkání také fanoušci Sparty Praha, kteří v hledišti vytvořili emotivní choreo v podobě ukrajinské vlajky.

Sami ukrajinští sportovci se momentálně snaží zorientovat v nepřehledné situaci, která nastala jen pár dní poté, co se řada z nich vrátila z olympiády v Číně. Jako první se rozhodla ukončit předčasně sezonu tamní biatlonová reprezentace, která se odhlásila ze zbývajících tří závodů Světového poháru.

Z ruské kontinentální hokejové ligy se pak odhlásil finský klub Jokerit. V pátek se rozhodl nenastoupit do prvního kola play off soutěže KHL, v němž se měl poměřit s moskevským Spartakem. Ten tedy automaticky postoupil dál a jeho hráči se na tréninku demonstrativně vyfotili s transparenty podporujícími prezidenta Vladimira Putina.

https://twitter.com/karl_khl/status/1497189385414058001

Finská hokejová asociace zároveň rozhodla, že odstraní z kultovní Hartwall Areny v Helsinkách, kde Jokerit hraje, připomínky na největší hráče finské historie: halu totiž vlastní podnikatelé z úzkého Putinova okruhu. Mezinárodní hokejová federace svůj postoj k Rusku bude řešit na pondělním jednání.

Polská fotbalová reprezentace právě v sobotu oznámila, že nenastoupí kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu k březnovému utkání play off kvalifikace o postup na mistrovství světa proti Rusku. Na twitteru to napsal šéf polského svazu Cezary Kulesza. Zatím není jasné, jaké důsledky bude toto rozhodnutí mít.

Přicházejí nicméně i zprávy o mnohem shovívavějším přístupu sportovních federací k Rusku. Mezinárodní volejbalová federace například v pátek oznámila, že rozhodně neplánuje zrušit letošní mistrovství světa v Rusku a že „vše jde podle plánu“. Eufemisticky řečeno opatrná je zatím i Mezinárodní basketbalová federace. Když se čeští basketbalisté rozhodli podpořit Ukrajinu modro-žlutou stuhou na dresech a vyvěšením ukrajinské vlajky při chystaném nedělním kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v Pardubicích proti Bulharsku, federace jim to kvůli „porušení pravidel“ zakázala.

Sportovcům místo toho nabídla, že před zápasem vyhlásí minutu ticha a oznámí, že je držena za nespecifikované „oběti událostí na území Ukrajiny“. Manažer naší reprezentace Michal Šob na otázku, co se stane, když ukrajinskou vlajku i přes zákaz vyvěsí, odpověděl: „Nevíme, ale dozvíme se to.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].