Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Volby 2021: Zeman se zapojuje, Maláčová kontroluje, Šlachta padá

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

ČSSD zahajuje kampaň; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
ČSSD zahajuje kampaň; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Zeman píše Hřibovi

Do voleb zbývá měsíc, kampaň nabírá na obrátkách a političtí aktéři ze všech táborů se snaží získat body, upoutat pozornost a očernit protistranu. Do předvolebního boje se v úterý nečekaně zapojil také prezident Miloš Zeman, u kterého by byla na místě spíše nestrannost a odstup. V otevřeném dopise uveřejněném na webu Hrad.cz Zeman zkritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za z jeho pohledu katastrofickou dopravní situaci v Praze.

„Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ napsal mimo jiné Zeman v dopise, v němž primátorovi doporučuje zvážit rezignaci. Hřib Zemanovi odpověděl, že prezident se o pražskou dopravu dosud nezajímal, a vnímá tedy jeho dopis jako zapojení do předvolební kampaně.

Maláčová dál v akci

Také sociální demokraté čelí podezření, že do kampaně zatahují instituce, které by měly být spíše apolitickými součástmi státní správy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ve středu informovala, že inspekce jejího ministerstva odhalila porušení zákoníku práce ve třech čtvrtinách ze 123 kontrolovaných firem, na které se zaměřila v rámci dvouměsíční akce Férová práce. Cílem akce je zjišťovat, zda firmy neporušují zákoník například nevyplácením přesčasů. Tuto akci vede právě Maláčová a před nedávnem v jejím rámci navštívila továrnu v Krupce v doprovodu svého asistenta a dvojky pražské kandidátky Matěje Stropnického. Oba se na místě fotili a snímky pak zveřejnili na sociálních sítích.

Podle Hospodářské komory tím oba politici zavlekli státní inspekci práce do předvolební kampaně a poškodili její věrohodnost. Také závěry kontroly komora považuje za nedůvěryhodné. Podle Maláčové ale budou kontroly pokračovat. „Každému tak musí být jasné, že kontroly nepřestanou! Nejsme na divokém východě,“ napsala na Twitteru.

Ani starosta Kolář by dveře k ANO nezavíral

Živo je také v koalici SPOLU, která se snaží voliče skálopevně ujišťovat, že po volbách nikdy, ale opravdu nikdy nepůjde do koalice s hnutím ANO - dokud se v jejích řadách neobjeví prostořeký člen, jenž tuto proklamovanou vnější jednotu naruší. V srpnu to byl Alexandr Vondra z ODS, který koalici s ANO bez Andreje Babiše v čele nevyloučil, nyní podobně mluví i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09. V rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl: „Člověk by se měl poučit z chyb, které se staly v historii. V roce 1948 demokratičtí ministři odešli z většinově komunistické vlády. Komunistům to neosolili, jen vše ztratili. Z mého pohledu není ani teď taktické si zavírat dveře u žádné politické strany, tedy kromě pošuků a extremistů, kteří ve volbách také kandidují,“ uvedl s tím, že k „pošukům a extremistům“ řadí dnešní KSČM, SPD či Přísahu, ale nikoli hnutí ANO bez svého předsedy Andreje Babiše.

Kolářův výrok rozzuřil předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimila Válka. „Od syna diplomata bych očekával, že bude mít v genech nějaký smysl pro tato vyjádření. Dokud budu místopředseda strany, k ničemu takovému nedojde. A pokud by o tom někdo z naší koalice uvažoval, v tu chvíli končím,“ řekl . Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová pak Kolářův výrok pozoruhodně reinterpretovala tvrzením, že její spolustraník možnost koalice prý vlastně ani nenaznačil. „Ondřej Kolář řekl, že s hnutím ANO ne. Žádnou možnost spolupráce s hnutím ANO i bez Andreje Babiše nepřipustil,“ napsala na dotaz Seznam Zpráv.

ANO dál vede, Přísaha padá

To vše se odehrává v době, kdy se v médiích objevil nový předvolební průzkum Medianu, který krajinu před volbami nasvěcuje zase z trochu jiného úhlu než předchozí data. Favoritem voleb je dále ANO, které by v srpnu volilo 27 procent voličů, druhá by byla koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s 21 procenty hlasů, o půl procentního bodu méně by měli Piráti a STAN. Do sněmovny by se dostali ještě SPD a komunisté, ČSSD by s 4,5 procenty zůstala mimo.

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které v červencovém průzkumu Medianu skončilo před komunisty i sociálními demokraty, se propadlo na sedmou pozici a křesla ve sněmovně by zřejmě také neobsadilo. Jeho podpora se podle srpnového modelu snížila o 2,5 bodu na čtyři procenta. „To může souviset s malým voličským jádrem, a tedy nestabilitou voličů. Pravděpodobně bude nyní velmi záležet na tom, jak se bude hnutí prezentovat v předvolebních debatách a jak zvládne závěr kampaně,“ uvedli autoři průzkumu.

Mají letošní volby téma?

Je přitom otázka, o čem se bude v nadcházejících televizních debatách nejvíce debatovat. Podle čerstvého průzkumu (opět Median) považuje za hlavní téma voleb nejvíce voličů kvalitní zdravotnictví, na druhém místě je potom kvalitní justice. Prvně jmenované téma by vzhledem ke stále probíhající pandemii koronaviru dávalo smysl a je možné, že covid do voleb ještě promluví – epidemie zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených, což je nejvíce od 25. května. Naopak jako nejméně závažná témata vnímají lidé migraci nebo silnější pozici Česka v Evropské unii, vyplynulo z průzkumu Medianu.

Průzkum STEM/MARK, také provedený před nedávnem, přitom migraci uváděl jako významné téma a za vůbec nejdůležitější téma voleb uváděl ekonomiku, konkrétně růst daní. Rozdílné závěry průzkumů můžou napovídat ledaccos: odpovědi vždy záleží na tom, jak přesně se výzkumníci ptají. Odlišnost odpovědí ale může znamenat i to, že letošní volby zatím nemají jedno výrazné a dominantní téma.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].