0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda11. 8. 20202 minuty

V Bělorusku pokračují protesty proti zfalšovaným volbám

Policie proti nim tvrdě zakročila. Hlavní protikandidátka Cichanouská odcestovala do Litvy

Slzný plyn, obušky, vodní děla. Bělorusové se kvůli volbám opět střetli s policií • Autor: REUTERS

Druhou noc pokračovaly v ulicích Minska a dalších velkých běloruských měst protesty proti nedělním prezidentským volbám. V nich měl podle oficiálních výsledků vyhrát stávající prezident Aljaksandr Lukašenka s osmdesáti procenty hlasů. Jeho oponentka Svjatlana Cichanouská měla získat necelých deset. Jak by hlasování dopadlo bez rozsáhlých podvodů – o nichž takřka nikdo nepochybuje - není zřejmé.

Stejně jako v pondělí se demonstrací účastnily tisíce lidí. Policie je potlačila tvrdými prostředky a potvrdila prvního mrtvého. Nikoliv muže, kterého v pondělí porazil policejní anton - ten náraz přežil s otřesem mozku - ale mladíka, kterého zabila pyrotechnika, již chtěl odpálit. Tak tedy zní policejní verze. Po internetu, který v zemi funguje jen s přestávkami, se šíří výzvy k protestním stávkám. Objevily se informace, že v některých velkých podnicích s nimi už zaměstnanci začali, ale to jsou zprávy nepotvrzené.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Svjatlana Cichanouska, která do boje o prezidentské křeslo vstoupila před dvěma měsíci namísto svého muže, vězněného videobloggera, vyzvala úřady ke konci násilí vůči neozbrojeným demonstrantům. Povolební protesty zatím přímo nepodpořila, to hlásila už v průběhu kampaně - ale ani se od nich nedistancovala. Volby však prohlásila za zfalšované a v pondělí měla vznést oficiální protest u centrální volební komise.

V její budově strávila tři hodiny. Není zřejmé, co se za jejími zdmi dělala a s kým přesně mluvila. Poté ale její štáb oznámil, že “učinila rozhodnutí” a odjela. Ani její štáb údajně nevěděl kam, kde se nachází. Posléze se objevila informace, že je v Litvě, což potvrdil tamní ministr zahraničí Linas Linkevicius - s tím, že před příjezdem do Litvy byla zadržována celkem sedm hodin. V Litvě nahrála videovzkaz, ve kterém přeje divákům, aby „nikdy nemuseli čelit takovému dilematu, jakému musela čelit ona“. A dodala, že děti jsou to nejcennější, co má. Její muž je ve vězení, dvě děti podle dřívějších informací u babičky v Polsku.

https://twitter.com/tutby/status/1293099290349404160


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].