Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

STAN se chce změnit. Se staronovým předsedou Rakušanem v čele

Hnutí bojuje po sérii afér o politické přežití, výsledek naznačí už komunální volby

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Vít Rakušan dál povede Starosty a nezávislé. Není to překvapení, na sobotním hradeckém mimořádném sjezdu byl jediný kandidát na šéfa hnutí a jeho podpora mezi delegáty byla naprostá. Ani další jména v novém vedení STAN - které je především, ale nejen kvůli korupčním aférám v největších problémech dosavadního politického života - nejsou zcela neznámá. Prvním místopředsedou STAN se stejně jasně stal poslanec Lukáš Vlček. Řadovými místopředsedkyněmi a místopředsedy pak byli zvoleni Michaela Šebelová, Pavel Čížek, Jan Lacina a Jan Farský (ten v únoru rezignoval na poslanecký mandát, protože před volbami neřekl, že na více než půl roku odletí na studijní stáž do USA - a byla to první ze stranických „kauz“, jež pak následovaly).

Z předsednictva zmizela jména zavedených politiků, kteří jsou spojení s nedávnými politickými aférami, Petr Gazdík nebo Stanislav Polčák. Krom toho žádná zásadní změna nenastala – ale zároveň nutnou změnu ohlašovali na sněmu všichni, kdo se o sobotním dopoledni dostali k mikrofonu.

Počáteční rozjařená atmosféra, kdy byli všichni přítomní zjevně nadšení faktem, že i v době dovolených a slunných víkendů se v Hradci sešly tři stovky delegátů, rychle vzala za své. Předsedové koaličních vládních stran - premiér Fiala osobně, ostatní na dálku - připomněli, že existuje vnější svět, ve kterém nejsou jen výlety, víkendy a slunce, ale také válka, inflace a unijní předsednictví. A rychle došlo i na to, proč se vlastně členové hnutí v Hradci scházejí - zvolit kompletně nové vedení, protože starostenské hnutí bojuje bez velké nadsázky o politické přežití.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

“Můžeme si za to sami, nedělejme ze sebe oběti,” přivítal delegáty předseda Vít Rakušan. Ohradil se také proti tomu, že jsou nazýváni mafiány a že hnutí nemá program – s tím, že STAN je jasně pro přijetí eura.  Že hnutí nevzkvétá, pak ohlásil shromážděným liberecký hejtman Martin Půta. “Přecenili jsme vlastní síly. Někteří z nás si berou víc práce, než zvládneme, a dopadá to špatně,” nechal se slyšet další liberecký politik Jan Sviták.

Ve velmi podobném duchu pokračovaly všechny řečnice, řečníci a diskutující. Někteří zalitovali, že voliči nevidí, jak “přátelské, hezké a milé” hnutí ve skutečnosti je, a současné aféry to zakrývají. Jiní naopak zaklínali kolegy, ať se přátelskosti zbaví a začnou se chovat jako druhá nejsilnější vládní strana - což nemusí vždy být milé a nutně hezké.

Tahle proměna teď leží nových šéfech. “I po všech našich přešlapech je v Česku pořád poptávka po způsobu politiky, který nabízíme,” burcoval shromážděné v kandidátském projevu staronový předseda Rakušan. Jestli to bude právě STAN, kdo tuhle poptávku (opět) naplní, ukážou komunální volby, které se odehrají za dva měsíce.

Text o hnutí STAN najdete v novém Respektu 30/2022, který bude již v neděli ke koupi v digitální verzi a od pondělí pak i na stáncích

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].