0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda28. 3. 20223 minuty

Skartaci tajných zpráv nařídil přímo Mynář. Začala hned týž den

Policie chtěla zjistit, zda někdo nepovolaný neviděl informace BIS k Vrběticím. Hrad řekl, že dokument v rámci skartace omylem odstranil

Vratislav Mynář • Autor: HN – Jakub Plíhal

Během mimořádné skartace tajných zpráv, kterou nařídil loni v listopadu přímo šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, byl zničen i dokument, který kontrarozvědka BIS poslala na Pražský hrad a popisovala v něm útok ruské vojenské rozvědky GRU na muniční sklad ve Vrběticích. Právě přímé zapojení Mynáře je jednou z nových informací v ostře sledovaném případu možného zametání stop před policií.

Jak již dříve zjistil Respekt a Radiožurnál, zprávu chtěli získat detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu, když se pokoušeli prověřit, jestli jsou na tajném dokumentu otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného; tedy zda se s ním neseznamovali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění a jeho obsah nevynesli například Rusům. Nejbližší Zemanovo okolí totiž nemá náležitou prověrku – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře.

Reklama

Hrad nicméně zprávu odmítl vydat s vysvětlením, že materiál byl omylem zničen. Okolnostmi skartace se po zveřejnění médií následně zabýval Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). V protokolu o výsledku kontroly, který má Radiožurnál, server iRozhlas a Respekt k dispozici, je Mynář uveden jako člověk, který skartaci inicioval. A byla zahájena ještě v ten samý den, kdy ji nařídil.

"Ve dnech 29. listopadu 2021 až 1. prosince 2021 byla v KPR provedena mimořádná skartace utajovaných dokumentů evidovaných v letech 2013 až 2021, a to na základě nařízení vedoucího KPR ze dne 29. listopadu 2021,“ uvádí Národní bezpečnostní úřad v protokolu o výsledcích kontroly.

To je další novinka, která ukazuje, že Hrad měl zájem na rychlém zničení dokumentu. Právě díky tomu pak nemohla policie později sejmout otisky. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dosud tvrdil, že „důkladnou kontrolou NBÚ nebylo zjištěno, že by v případě utajovaného materiálu doručeného prezidentu republiky (tzv. vrbětická zpráva) KPR porušila zákon o ochraně utajovaných informací“. Národní bezpečnostní úřad však uvádí, že ke skartaci tajné zprávy mělo podle zákona o archivnictví dojít až v roce 2023, ale stalo se tak o dva roky dříve.

Nebyly přitom zničeny jen informace o Vrběticích, ale ještě další citlivá zpráva. Hrad tento dokument v jednacím protokolu označil jako „Zpráva o vybraných aspektech činnosti BIS v letech 2018 až 2020“ a úředníci při mimořádné skartaci zničili jeho utajovanou přílohu. Výsledky kontroly NBÚ nyní zkoumá právní odbor úřadu, následně se jimi může zabývat ministerstvo vnitra.

NBÚ při prověrce přišel i na další chyby v nakládání s utajovanými dokumenty na Hradě. Dva zaměstnanci podle protokolu NBÚ nahlíželi do utajovaných listin Severoatlantické aliance z roku 2021 – oba sice měli mít dostatečnou prověrku, ale nebyli „v příslušném seznamu oprávněných osob“. O koho se jednalo a proč tak činili, není jasné. NBÚ řeší, zda s nimi zahájí správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta půl milionu korun, jak upozornil server Aktuálně.cz.

Tajná zpráva k Vrběticím přišla na Hrad loni 7. dubna, kdy se informace dozvěděli i vybraní členové vlády. Jak už dříve uvedl Deník N, dokument údajně na Hradě ležel deset dní, aniž se s ním prezident seznámil. V té době do něj mohl nahlížet někdo další, kdo k tomu nemusel mít oprávnění.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].