Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ropné embargo prošlo: Putin přijde o zdroj financování své válečné mašinerie

Česko má od EU výjimku. Může dál odebírat ropu z Družby a zároveň kupovat už zpracovanou naftu ze Slovenska zhruba do poloviny roku 2024

Gazprom (ilustrační foto) • Autor: Globe Media /  Reuters
Gazprom (ilustrační foto) • Autor: Globe Media / Reuters

Státy Evropské unie se v noci z pondělí na úterý dohodly na odchodu od ruské ropy. Jde o reakci na válku proti Ukrajině a rozhodnutí Evropanů nebýt na surovinách ruského agresora závislí. Ještě na začátku nynějšího summitu vypadala dohoda evropských lídrů na embargu nepravděpodobně, ale snaha zabránit rozkolu v dosud soudržné EU nakonec převážila. Přinášíme hlavní otázky a odpovědi související s průlomovým rozhodnutím, které pocítí Putinův režim, ale i Evropa.

Co přesně se dohodlo? Státy EU přestanou do konce letošního roku odebírat ruskou ropu dopravovanou do Evropy po moři. Výjimku dostaly ropovody, konkrétně jižní větev ropovodu Družba, který zásobuje střední Evropu. Po moři dováží Evropa 2/3 ropy, a když se k tomu přidá už dříve ohlášené rozhodnutí Německa a Polska odejít od ruské suroviny, sníží Evropa její odběr letos až o 90 procent oproti současnému stavu. Deset procent připadá na Maďarsko, Slovensko a Česko, které zásobuje právě Družba. Ropu z ní budou moci zmíněné státy „dočasně“ brát i po příštím lednu, přičemž co přesně znamená dočasně, bude teprve upřesněno při dopracování detailů embarga. EU dosud pracuje s politickým závazkem lídrů odejít od ruské ropy - a také plynu - do roku 2027.

Jak se dohoda dotkne Česka? Bezprostředně nijak. Země bude moci dál odebírat ropu z Družby a zároveň kupovat už zpracovanou naftu ze Slovenska - a to dalších 18 měsíců po vstupu embarga v platnost, to znamená zhruba do poloviny roku 2024. O tuto výjimku česká vláda usilovala. Polsko prosadilo do parametrů embarga zákaz přeprodeje ropných produktů do zahraničí, aby se nekšeftovalo s levnou ruskou naftou. Pro Česko by však takové rozhodnutí znamenalo, že mu bude 35 - 50 procent nafty chybět, protože většinu dováží. Součástí embarga tak je výjimka specificky pro Česko, že ji bude moci nadále dovážet. Země tak získala čas na to nahradit ruskou ropu jiným zdrojem. Petr Fiala (ODS) to označil za „dostatečný“ čas. „Budeme se snažit nahradit ruskou ropu co nejdříve,” řekl český premiér v Bruselu.

Kdo je vítěz? Ukrajina a Evropa. Evropa se shodla na věci, která ještě před několika týdny vypadala jako neprůchodná vzhledem k závislosti evropských států na ruské ropě. EU tak zůstává jednotná. Pomůže to také Ukrajině, protože válečnou mašinerii financuje Kreml z peněž za ropu a plyn. Vítězem je ale i Viktor Orbán. 26 dní blokoval dohodu sedmadvacítky na embargu, zvyšoval svoje požadavky vůči EU a většinu z nich dostal. Maďarské rafinerie budou dál zpracovávat ruskou ropu a v případě potíží - například pokud by Kreml sám zavřel kohoutek Družby – by získalo Maďarsko povolení dovézt si ruskou ropu v tankerech k chorvatským břehům. Spekuluje se také, kolik peněz dostal Orbán za svůj souhlas přislíbeno - například na dobudování ropovodu Adria.

Znamená to, že vydírání funguje? Je to efekt potřeby jednomyslné shody na sankcích, kdy jedna země může zablokovat ostatní. Ostatním státům šlo o to zabránit reputační blamáži, kdyby se na bezmála měsíc ohlášeném embargu EU neshodla. Chtě nechtě proto ostatní museli Orbánovi vyjít vstříc. V jeho prospěch ale mluvila i situace v terénu. Maďarsko, stejně jako Slovensko a Česko, jsou vnitrozemské státy a nemají přístup k moři, kudy by se mohly dostat k jiné než ruské ropě z Družby. Pro náhradu tak potřebují víc času než země na moři. Fiala Orbánův postup vydíráním nenazval. „Vyjednávání a vysvětlování je ta správná cesta, je to lepší než hrozby. Je ale správné, že jsou zohledněny podmínky států, které se nemůžou zbavit závislosti na ruské ropě ještě letos,” řekl Fiala.

Kdo je poražený? Rusko. Moskva inkasuje za prodej ropy a plynu do Evropy mezi 800 a 900 miliony eur denně a většinu z toho tvoří poplatky za ropu. O tyto příjmy Rusko přijde. Smlouvy s ruským dodavatelem budou se vstupem embarga v platnost nelegální, lodě s ruskou ropou by neměly být vpuštěny do evropských přístavů. Ruská státní kasa to pocítí. Poraženým je ale i idealista, který by čekal, že Evropa se na odchodu od ruských surovin rychle shodne a debata o pomoci Ukrajině čelící brutální ruské agresi se nezmění v koňský handl.

Co bude dál? Ropné embargo je součástí šestého balíku sankcí na Rusko, který mimo jiné vyřazuje z mezinárodního platebního systému SWIFT další ruské banky včetně největší Sberbank a mezi persony non grata přidává ruského patriarchu Kyrilla. Už teď se mluví o sedmém balíku, který bezpochyby přijde. Dříve či později se také dostane na vůbec nejtěžší položku - plyn. Nahradit ho bude v praxi ještě těžší, a lze tak v EU čekat mnohem bolestnější debatu, než byla rozlučka s ruskou ropou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].