Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Putinova chlouba trčí z moře, Ukrajina se baví a slaví - a co Rusko?

Málokterý vojenský zásah má tak podstatný praktický i symbolický význam jako pobořený Kerčský most

Je víceméně lhostejné, jestli část Kerčského mostu, spojujícího Rusko s okupovaným Krymem, vyhodila do povětří nálož v kamionu na silnici nebo nálož v lodi pod samotným mostem. Výsledek útoku je, že silnice spojující Rusko s Krymem se zhroutila do moře, o škodách na většině mostu se nyní jen spekuluje. Jen část mostu, kudy auta dřív jezdila z Krymu na Ruska, je podle prvních informací nepoškozená.

Ať už útok provedla Ukrajina či ne - a je v podstatě jisté, že ano, i když oficiální potvrzení z Kyjeva ani obvinění z Moskvy nepřišlo - její současná ofenziva na jihu země dostala další podstatnou vzpruhu. Ve všech možných smyslech. Most byl dosud pro Rusko bezpečná dopravní železniční tepna, kterou zásobovalo jak samotný Krym, tak své vojáky na okupovaném jihu Ukrajiny. Přinejmenším krátkodobě je mimo provoz, což může mít v době soustředěného ukrajinského tlaku na nedaleký Cherson velký význam. Možná, že je železniční část mostu poškozená vážněji.

Potom by se okupační vojska v Chersonu a okolí musela spoléhat na pozemní cesty Ukrajinou. To je prý naprosto v pořádku, ujistily ruské úřady své obyvatele. Je to ale mnohem méně jistá cesta, kvůli blížící se frontě, dostřelu ukrajinských raket i aktivitě místních odbojářů.

Málokterý vojenský úspěch má větší symbolický význam než zásah Kerčského mostu. Rusko jej popisovalo jako v podstatě nezranitelný a tuhle mamutí stavbu, která spojila okupovaný Krym s ruskou pevninou, vydává režim prezidenta Putina za jeden ze svých největších úspěchů. Teď jeho půlka trčí z moře den po Putinových narozeninách a ukrajinský internet je zaplavený oslavujícími vtipy.

Legrace může rychle skončit. Podle některých zpráv vyvolal úspěšný útok mohutné hnutí v moskevských kruzích - a především zatýkání části vojenských špiček. Jak se Rusko pomstí je jednou z velkých otázek. Výhružek mohutnou odplatou z jeho strany už v průběhu války v souvislosti s možným ukrajinským útokem na most padlo dost. Ruská ochota a daleko spíš reálná schopnost je splnit je velká neznámá. Jisté je, že raket, které mohou dál dopadat na ukrajinská města, má pořád víc než dost a s oblibou tuto taktiku využívá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].