Praha vyskočila mezi desítku měst, kde se nejvíc zdražuje
 
Smetanovo nábřeží
Praha, Smetanovo nábřeží • Autor: MICHAL Šula

Praha dohání v nákladech na život jiné drahé metropole. Vyplývá to z nového cenového žebříčku Worldwide Cost of Living, který dvakrát do roka sestavuje společnost The Economist Intelligence Unit (EIU), sesterská organizace britského deníku The Economist.

Na jaře a na podzim porovnává ceny stejného zboží a služeb v 173 městech napříč světem. V nejnovějším vydání zveřejněném tento týden se Praha stala devátým největším skokanem - posunula se z 87. na 79. místo. Srovnávací základnou pro celý žebříček je New York, oproti němuž je nyní v Praze cenová hladina na úrovni 62 procent. Při předchozím měření to bylo 59 procent.

Reklama
Reklama

Život v Praze tak podle EIU vyjde přesně stejně draze jako v kanadském Torontu a skoro stejně draze jako v Dubaji, kde ceny vycházejí na 64 procent New Yorku.

Respekt 48/2021: Zdražování poleví, nemám o tom pochyb, říká šéf ČNB

Absolutní prvenství drží Tel Aviv následovaný Paříží a Singapurem. Izraelská metropole vyskočila vzhůru mimo jiné kvůli zhodnocení tamní měny díky dobře zvládnuté pandemii. Nejlevněji je naopak v Damašku, Tripolisu a Taškentu. Největším skokanem směrem vzhůru je už podruhé za sebou Teherán, největší zlevnění nastalo v Římě.

Pohyb směrem vzhůru odpovídá momentální inflaci v Česku a rychlému zdražování nemovitostí a nájmů. Podle odhadů centrální banky může meziroční růst cen v Česku v lednu překročit sedm procent, ale pak ho chce ČNB stlačit do konce příštího roku zpět ke svému dvouprocentnímu cíli. Guvernér ČNB Jiří Rusnok tento týden v rozhovoru pro Respekt uvedl, že o útlumu inflace příští rok „není pochyb“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte