Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Policie řeší, jestli Hrad skartoval tajnou zprávu k Vrběticím

Vyšetřovatelé chtěli zjistit, zda dokument o původcích výbuchů nečetl někdo nepovolaný. Hrad jim sdělil, že už neexistuje

Vratislav Mynář a Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš
Vratislav Mynář a Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Pražský hrad údajně skartoval tajnou zprávu o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Toto vysvětlení se od jeho zaměstnanců dozvěděla policie, když chtěla prověřit, jestli jsou na tajném dokumentu od Bezpečnostní informační služby (BIS) otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného; tedy zda se s ním neseznamovali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění. Nejbližší Zemanovo okolí totiž nemá náležitou prověrku – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře.

Policie dokument nezískala a místo toho se dozvěděla, že Hrad ho měl skartovat loni na konci listopadu, řekly Respektu a Radiožurnálu tři důvěryhodné zdroje jak z okolí prezidenta a Pražského hradu, tak blízké vyšetřování. „Ano, policie tam byla a řeší se to,“ uvedl bez dalších podrobností zdroj obeznámený s případem.

Vratislav Mynář následně nezpochybnil, že Hrad dokumenty skartoval. Z jakého důvodu k tomu mělo dojít, ale nevysvětlil. „Máte zajímavé informace. Jelikož já tento druh adrenalinového sportu v podobě nezákonných úniků bezpečnostních informaci nepěstuji, neboť ctím zákony České republiky, na Vaše dotazy ani náznakem odpovídat nebudu,“ napsal Radiožurnálu.

Zároveň odmítl, že by někdy četl materiály, k nimž nemá přístup. „Osobně jsem se nikdy s materiálem mimo mou bezpečnostní způsobilost nesetkal, neseznámil se, ani k tomu nebyl nikdy žádný důvod. Jsem vedoucím KPR, která má tyto procesy dlouhodobě kvalitně nastaveny striktně podle zákona,“ dodal. Nejedlý telefony nebral a na sms nereagoval.

Po dotazech zaslaných Radiožurnálem pak v pátek odpoledne Pražský hrad na svém webu zveřejnil zprávu, že policie navštívila Kancelář prezidenta republiky 21. ledna 2022. „Při této příležitosti se seznámili s konkrétními daty, o nichž KPR dosud veřejně neinformovala,“ uvedla bez bližšího upřesnění kancelář. Kriminalisté podle zdrojů Respektu a Radiožurnálu chtěli vydat utajovaný dokument, jenže pracovníci tamního odboru analytiky jim řekli, že zpráva byla omylem skartována.

„Ke skartaci se asi omylem připletl dokument v utajovaném režimu D (důvěrné, pozn. red.), a to zpráva o Vrběticích,“ uvedl zdroj z prezidentova okolí. Tajná zpráva k Vrběticím přišla na Hrad loni 7. dubna, kdy se informace dozvěděli i vybraní členové vlády. Ale jak už dříve uvedl Deník N, dokument údajně na Hradě ležel deset dní, aniž se s ním prezident seznámil. Policie tak chtěla prověřit, zda se k němu mezitím nedostal nikdo nepovolaný. Informace však doposud nekomentovala.

„Zatím bez komentáře,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Policie ale zřejmě bude řešit, jestli případnou skartací Pražský hrad neporušil zákon.

Jan Novák, který vede Odbor bezpečnosti Kanceláře prezidenta republiky, pouze obecně napsal, že na skartace dohlíží komise. „Likvidaci starých spisů provádí vždy pověřené osoby a o skartaci je vyhotoven písemný protokol. Nad skartacemi standardně dohlíží skartační komise. Skartovány jsou písemnosti z předchozích let v řádu stovek čísel jednacích,“ uvedl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].