0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda19. 6. 20203 minuty

Pirátský senátor žaluje Evropskou komisi kvůli vyjednávání s Babišem

Wagenknecht: Premiér je ve střetu zájmů kvůli Agrofertu a Brusel s ním nemá jednat o unijním rozpočtu

Andrej Babiš v Bruselu; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) podal na Evropskou komisi žalobu za to, že vyjednává s českým premiérem o novém rozpočtu EU. Podle senátora se tím členové komise a jmenovitě její předsedkyně Ursula von der Leyen, která jednání často vede, nacházejí v situaci konfliktu zájmů a porušují tím evropskou legislativu, jež tento problém postihuje.

Wagenknecht opírá svůj argument o to, že Andrej Babiš je konečným uživatelem zisku společností v holdingu Agrofert, nyní ve svěřenských fondech, a ty jsou příjemci dotací z evropského rozpočtu. Tím, že Babiš vyjednává o balíku peněz pro Českou republiku na období 2021 až 2027, rozhoduje i o výši příjmů pro svoje bývalé firmy, a je tak ve střetu zájmů. Spolu s ním porušují finanční nařízení ze srpna 2018 i zástupci Evropské komise, protože zákon se týká všech účastníků procesu. Právě Komise navrhuje výši evropského rozpočtu, o němž následně vyjednávají lídři EU.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Informaci Respektu o podání žaloby na EK kvůli českému premiérovi potvrdil sám senátor; soud už Wagenknechtově žalobě přidělil jednací číslo. “Evropská komise nekoná. Dál vyjednává s Andrejem Babišem o novém rozpočtu a jeho firmám se dál vyplácejí zemědělské dotace. Proto jsem se rozhodl podat žalobu. Jako senátor, který kontroluje evropský rozpočet (Senát běžně dává stanoviska k EU rozpočtu, pozn. red.), mám zájem na tom, aby byly peníze řádně utráceny,” řekl Respektu Wagenknecht.

Senátor Lukáš Wagenknecht
 • Autor: Jakub Plihal
Senátor Lukáš Wagenknecht
Senátor Lukáš Wagenknecht • Autor: Jakub Plihal

V případě senátora a bývalého Babišova náměstka na ministerstvu financí je to už druhá žaloba, která se týká premiérova střetu zájmů. Loni na podzim podal Wagenknecht žalobu na Evropskou radu, tedy nejvyšší politický orgán EU složený ze šéfů států a vlád, postavenou na totožné argumentaci.

Druhou žalobou Wagenknecht de facto doplnil svůj první podnět o Komisi a také explicitně zemědělské dotace. První žaloba řešila obecně čerpání fondů EU Agrofertem; také tu už Evropský soudní dvůr v Lucemburku už přijal, ale ještě v ní nerozhodl.

Senátorova iniciativa rozšiřuje existující evropské potíže českého premiéra. Právě v pátek odpoledne hlasují poslanci Evropského parlamentu o rezoluci, která odsuzuje jeho konflikt zájmů a šéfovi české vlády doporučuje, aby buď rezignoval, nebo se úplně odstřihl od Agrofertu, případně se neúčastnil vyjednávání o evropském rozpočtu. Rezoluci podpořilo pět hlavních frakcí v europarlamentu a očekává se její široká podpora, výsledky hlasování však budou kvůli distanční volbě známé až večer. Rovněž první kolo debaty o nové evropské kase v post-koronavirové éře se odehraje shodou okolností v pátek, kdy proběhne summit lídrů EU formou videokonference.

Neúčast Babiše na jednáních o evropských dotacích coby řešení situace navrhuje předsedovi vlády i Wagenknecht - s tím, že na mezinárodních fórech jej může zastoupit prezident. V minulosti se tomu tak dělo, Miloš Zeman například zastupoval Česko na summitech NATO. Evropskou unii si ale dosud ponechával premiér.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].