Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Napětí, blokáda a ostrá slova na kosovsko-srbské hranici

Spor o registrační značky aut (opět) přerůstá v konflikt mezi Srbskem a Kosovem

2015: Srbsko neoficiálně uznalo Kosovo jako suverénní stát výměnou za záruky, že srbská menšina bude mít v kosovských městech a obcích autonomii s vlastním zastupitelstvem • Autor: Günter Bartoš
2015: Srbsko neoficiálně uznalo Kosovo jako suverénní stát výměnou za záruky, že srbská menšina bude mít v kosovských městech a obcích autonomii s vlastním zastupitelstvem • Autor: Günter Bartoš

Napětí mezi Srbskem a Kosovem v posledních hodinách výrazně zesílilo, ale zatím se nepřehouplo do přímého střetu. Na sociálních sítích se v neděli večer objevila videa ze srbsko-kosovské hranice, na kterých jsou slyšet sirény a výstřely ze zbraní. Srbská strana popřela, že by překročila hranice Kosova, jak se o tom spekulovalo.

Obě strany se obviňují z přilévání oleje do ohně. „Orgány veřejného pořádku a bezpečnosti našeho státu shromažďují informace, monitorují situaci a budou jednat, aby ubránily práva občanů, naší suverenitu i územní celistvost,“ prohlásil kosovský premiér Albin Kurti a dodal: „Následující hodiny, dny a týdny mohou být náročné a problematické. Čelíme srbskému šovinismu, který dobře známe. Budeme pracovat ve dne v noci pro vás jako občany. A společně se nám podaří udržet právo a pořádek.“

Člen Srbské pokrokové strany Vladimir Đukanović na svém twitteru naopak napsal, že „vše nasvědčuje tomu, že Srbsko bude nuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil,“ uvedl.

Situace eskalovala poté, co etničtí Srbové na severu Kosova zablokovali silnice u dvou důležitých hraničních přechodů do Srbska. Kosovská policie je následně uzavřela. Došlo k tomu v předvečer několika administrativních změn, které chtělo Kosovo zavést pro Srby. Kosovskou vládou byly oznámené v červnu, začít měly platit od 1. srpna. Jednou z nich bylo, že vláda v Prištině zavádí pro Srby stejná cestovní pravidla, jaká se vztahují pro Kosovce vstupující do Srbska.

Ti si při překročení hranice museli změnit kosovskou registrační značku na tu vydanou Srby. V případě Srbů cestujících do Kosova to dosud neplatilo, to už však nemělo platit. Srbové si museli opatřit ty s razítkem Kosova. Srbský prezident Aleksandr Vučić na to reagoval vyhroceným způsobem, když řekl, že „šéf kosovské vlády připravuje útok na Srby v Severním Kosovu“.

Srbsko neuznává nezávislost Kosova ani jeho právo dělat podobné změny jako ty se značkami. Většina evropských zemí naopak Kosovo uznává. V Kosovu je přítomná mise NATO, která dohlíží na dodržování míru. V nedaleké Itálii jsou alianční jednotky Američanů a Italů, italská vláda je však v demisi; kdyby spor přerostl do násilných střetů, nemá Řím mandát rozhodnout o jejich nasazení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].