Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

MeSES k sílící epidemii: Začněme s pravidelným testováním na základních i středních školách

Mezioborová skupina na své první tiskové konferenci doporučila také kontrolu ochrany dýchacích cest

Petr Smejkal • Autor: Michal Růžička, Profimedia
Petr Smejkal • Autor: Michal Růžička, Profimedia

Téměř patnáct tisíc nakažených za úterý, více než tři tisíce hospitalizovaných a méně než 60 procent proočkované dospělé populace – to jsou faktory, které mezioborovou skupinu MeSES přiměly k první tiskové konferenci vůbec. Skupina na ní představila své nejnovější stanovisko, které kromě shrnutí současné situace obsahuje i sadu doporučení pro další postup ke zvládnutí epidemie.

„Je to naše první tisková konference, za což se omlouváme, ale my jsme nikdy necítili potřebu se ukázat,“ řekl na úvod vedoucí skupiny, epidemiolog Petr Smejkal. „ Přišli jsme zdůraznit, co tři čtvrtě roku opakujeme. Nemůžeme se opřít jenom o očkování, musíme dělat i všechno ostatní,“ dodal.

Kromě zvýšení proočkovanosti vidí skupina jako hlavní body pro zlepšení zejména testování a ochranu dýchacích cest. MeSES také doporučuje začít s pravidelným testováním na základních i středních školách. „Protože je situace kritická a virová nálož v populaci velmi vysoká, nedává už smysl postupovat regionálně podle jednotlivých okresů,“ říká skupina s tím, že testování by mělo být povinné i pro studenty vysokých škol.

„Nemyslím si, že bychom teď měli jít cestou ,nechme ty školy v rizikových regionech úplně být, ať to tam běží, nebudeme je ani testovat’,“ řekl Respektu už dříve Smejkal. Podle jeho názoru, který teď podpořila celá skupina, je příhodnější zvolit variantu takzvaného test-to-stay, tedy pokud je kontakt s nakaženým testován negativně a nemá příznaky, měl by se co nejrychleji se vrátit do výuky. „To znamená, že pokud by šli žáci vůbec do karantény, stačilo by to na čtyři pět dní - za podmínky absolvování dvou tři testů na závěr, nejlépe obden. Abychom minimalizovali riziko, že školák nejde z karantény do výuky pozitivní.“ dodává.

Dalším doporučením je kontrola povinnosti nosit ochranu dýchacích cest, primárně v místech, kde dochází k vysoké koncentraci lidí. MeSES zmiňuje kina nebo úřady. Naopak nošení roušek a respirátorů ve třídách by podle skupiny mělo zůstat na bázi dobrovolnosti. „Nošení ochrany dýchacích cest při výuce ve školách má negativní dopad na schopnost se učit a komunikovat se spolužáky a učiteli,“ konstatuje MeSES. „Navíc by to znamenalo příliš významnou asymetrii směrem k nevyvážené přísnosti ve školách,“ dodává ve svém stanovisku.

Odhadovat přesnější podobu následujících týdnů a měsíců je podle členů MeSES složité. „Predikce do dalších týdnů je velmi komplikovaná. Počet hospitalizací a úmrtí bude v následujících týdnech dojíždět,“ řekl epidemiolog Rastislav Maďar. „Ale je možné, že v lednu nebo v únoru přijde šestá, respektive druhá část páté vlny,“ upozorňuje zároveň. Demografka Dagmar Dzúrová očekává největší nápor na nemocnice kolem Vánoc. Také ona upozorňuje, že pandemie bude pokračovat i na počátku roku 2022.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci ohlásila několik nových opatření ve středu vláda. Zpřísní se nošení respirátorů na vysokých školách, zavede se testování neočkovaných zaměstnanců nemocnic a očkování cizinců bude hradit stát. Ve čtvrtek se sejde vládní rada pro zdravotní rizika, v pátek kabinet zřejmě zavede další restrikce, ale podle premiéra Andreje Babiše (ANO) není ve hře uzávěra celé země.

Vyhlášená opatření už kritizovali členové AntiCovid týmu, složeného ze zástupců koalice Spolu a nově též Pirátů a Starostů: „Ačkoliv jsme byli na společné schůzce minulý týden ujištěni, že s námi bude ministerstvo zdravotnictví konzultovat podobu i formu budoucích opatření, opět jsme se aktuální informace dozvěděli až z médií.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].