Maďarská vláda posoudí vědecké schopnosti meteorologů, kteří doporučili odložit oslavy
 
Billboard exhibition in Budapest
Billboard mladých aktivistů parodující sblížení Viktora Orbána s Donaldem Trumpem, Budapešť, 2018 • Autor: Polaris, Profimedia

Maďarsko přišlo o ohňostroj. 20. srpna slaví se v celé zemi svátek svatého Štěpána, národního patrona, a je to velká okázalost. Vláda státostrany Fidesz se tak na oslavu maďarské státnosti po svém grandiózním dubnovém volebním vítězství velmi těšila a přislíbený ohňostroj měl být obzvlášť velký: 40 tisíc rachejtlí mělo být postupně odpáleno z 240 stanovišť rozmístěných na pěti kilometrech podél Dunaje. Věc se ale zkomplikovala. Národní meteorologická služba ohlásila bouřky a pouliční sláva se musela posunout.

Jenže bouřka nakonec nepřišla, a tak den poté přišla z ministerstva lidských zdrojů výpověď pro šéfku úřadu Kornélii Radics a jejího zástupce. Byla to zjevná msta za špatnou předpověď a pokaženou slávu. Vládní média státní meteorology obvinila v lepším případě ze skandální neschopnosti, v horším naznačovala, že za aférou může být meteorologická sabotáž maďarské státnosti.

Reklama
Reklama

Budapešťské klima svatoštěpánským oslavám nepřeje. Srpnové vedro v Panonské pánvi plodí bouře nad hlavním městem poměrně často  - a model pro letošek ukazoval, že velká bouře přijde s pravděpodobností 75 procent. Maďarsko má přitom k opatrnosti a naslouchání meteorologickým varováním dobrý důvod. V roce 2006 při stejných oslavách udeřila silná průtrž mračen a v proudech vody na ulicích a chaosu mezi prchajícím davem zahynulo pět lidí. Proto letos organizační výbor oslavy zrušil.

Meteorologové politikům marně vysvětlují, že model je pouze model a věda nikdy nepracuje se stoprocentní jistotou. Vládní Fidesz sice začal na veřejnosti mírně couvat a jeho představitelé začali tvrdit, že o zrušené slavnosti nejde - že to byla jen poslední kapka po mnoha chybách úřadu. Žádné takové chyby ovšem nejsou schopní vyjmenovat: maďarští meteorologové pracují stejně standardně jako jejich evropští kolegové. Ostatně dlouholeté, nyní propuštěné vedení dostalo v roce 2015 přímo od premiéra Orbána medaili za zásluhy.

Kolegové z úřadu se za své šéfy postavili, ale hromadnou výpověď nepodali. Nyní tak musí strpět ministerskou kontrolu, která bude posuzovat jejich vědecké schopnosti, a dočasné nebo trvalé šéfování hospodářského náměstka, který se jako jediný k protestu nepřidal.

Podle ČTK byl ohňostroj na oslavu „tisíciletého maďarského státu“, vládou označovaný za „největší v Evropě“, přeložen na 27. srpna. příznivci vlády už se těší, na druhé straně téměř 100 tisíc lidí podepsalo petici, která požaduje zrušení ohňostroje v době války na Ukrajině a rostoucích cen ve prospěch úspor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte