Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Maďarská vláda posoudí vědecké schopnosti meteorologů, kteří doporučili odložit oslavy

Příběh Orbánem propuštěných šéfů meteorologické služby pokračuje

Billboard mladých
aktivistů parodující sblížení Viktora Orbána
s Donaldem Trumpem, Budapešť, 2018 • Autor: Profimedia, Polaris
Billboard mladých aktivistů parodující sblížení Viktora Orbána s Donaldem Trumpem, Budapešť, 2018 • Autor: Profimedia, Polaris

Maďarsko přišlo o ohňostroj. 20. srpna slaví se v celé zemi svátek svatého Štěpána, národního patrona, a je to velká okázalost. Vláda státostrany Fidesz se tak na oslavu maďarské státnosti po svém grandiózním dubnovém volebním vítězství velmi těšila a přislíbený ohňostroj měl být obzvlášť velký: 40 tisíc rachejtlí mělo být postupně odpáleno z 240 stanovišť rozmístěných na pěti kilometrech podél Dunaje. Věc se ale zkomplikovala. Národní meteorologická služba ohlásila bouřky a pouliční sláva se musela posunout.

Jenže bouřka nakonec nepřišla, a tak den poté přišla z ministerstva lidských zdrojů výpověď pro šéfku úřadu Kornélii Radics a jejího zástupce. Byla to zjevná msta za špatnou předpověď a pokaženou slávu. Vládní média státní meteorology obvinila v lepším případě ze skandální neschopnosti, v horším naznačovala, že za aférou může být meteorologická sabotáž maďarské státnosti.

Budapešťské klima svatoštěpánským oslavám nepřeje. Srpnové vedro v Panonské pánvi plodí bouře nad hlavním městem poměrně často  - a model pro letošek ukazoval, že velká bouře přijde s pravděpodobností 75 procent. Maďarsko má přitom k opatrnosti a naslouchání meteorologickým varováním dobrý důvod. V roce 2006 při stejných oslavách udeřila silná průtrž mračen a v proudech vody na ulicích a chaosu mezi prchajícím davem zahynulo pět lidí. Proto letos organizační výbor oslavy zrušil.

Meteorologové politikům marně vysvětlují, že model je pouze model a věda nikdy nepracuje se stoprocentní jistotou. Vládní Fidesz sice začal na veřejnosti mírně couvat a jeho představitelé začali tvrdit, že o zrušené slavnosti nejde - že to byla jen poslední kapka po mnoha chybách úřadu. Žádné takové chyby ovšem nejsou schopní vyjmenovat: maďarští meteorologové pracují stejně standardně jako jejich evropští kolegové. Ostatně dlouholeté, nyní propuštěné vedení dostalo v roce 2015 přímo od premiéra Orbána medaili za zásluhy.

Kolegové z úřadu se za své šéfy postavili, ale hromadnou výpověď nepodali. Nyní tak musí strpět ministerskou kontrolu, která bude posuzovat jejich vědecké schopnosti, a dočasné nebo trvalé šéfování hospodářského náměstka, který se jako jediný k protestu nepřidal.

Podle ČTK byl ohňostroj na oslavu „tisíciletého maďarského státu“, vládou označovaný za „největší v Evropě“, přeložen na 27. srpna. příznivci vlády už se těší, na druhé straně téměř 100 tisíc lidí podepsalo petici, která požaduje zrušení ohňostroje v době války na Ukrajině a rostoucích cen ve prospěch úspor.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].