Macron, Scholz a Rutte v Praze založili nový think tank o geopolitice. Češi zatím nemají čas
 
Leaders of EU and neighbouring countries meet in Prague
Petr Fiala a Emmanuel Macron na na prvním summitu Evropského politického společenství • Autor: REUTERS

Síť center analyzujících mezinárodní dění se brzy rozroste o jedno další. V Bruselu začne fungovat nový think tank zaměřený na geopolitiku, Brussels Institute for Geopolitics (BIG). Adresu oficiálního rozjezdu ale bude mít českou a na pamětní fotografii elitní politická jména.

Institut BIG posvětili v pátek v pražském Hrzánském paláci Emmanuel Macron, Olaf Scholz a Mark Rutte. Francouzský prezident, německý kancléř a nizozemský premiér se v Praze účastní dvou evropských summitů a na okraj jednoho z nich si odskočili zahájit společný projekt.

Reklama
Reklama

Nové centrum zkoumající geopolitické trendy bude soukromá instituce, vlády Francie, Německa a Nizozemí pouze přispěly na sídlo v Bruselu. Přesto hlavě francouzského státu spolu se Scholzem a Ruttem stálo za to institut osobně zaštítit.

Podle jednoho ze zakladatelů, renomovaného nizozemského historika Luuka van Middelaara, to dokazuje, že centrum, kde by vznikaly analýzy o postavení Evropy na globálním hřišti, je potřeba. „Macron, Scholz a další mluví o tom, že Evropa musí vyrůst ze své naivity a stát se nejen ekonomickou, ale i geopolitickou silou, aby dokázala obhájit své zájmy. Institut BIG by měl být místem, kde budou vznikat ideje, jak v tom Evropě pomoci,” řekl van Middelaar Respektu.

O nápadu na institut, který by analyzoval slabiny Evropy tváří v tvář globálním hráčům a dodával vládám i soukromému sektoru analýzy z oblasti bezpečnosti, průmyslu nebo energetiky, se van Middelaar podle svých slov začal bavit se svými kolegy ještě před ruským útokem na Ukrajinu. Invaze pak zrod centra urychlila.

221007_KBK_PHT232
Měli jsme takový nápad. (Luuk van Middelaar druhý zprava) Zdroj: archiv LvM

„Geopolitika je zpět. Ruská válka proti Ukrajině nás probrala. Pandemie covidu, nárůst vládců silné ruky a rozkol mezi Čínou a USA brutálně odhalily, jak je Evropa po strategické stránce zranitelná,” stojí v zakládající deklaraci institutu. „Chceme přispět, aby se to změnilo,” dodávají van Middelaar s akademiky Hansem Kribbem a Sébastienem Lumetem, dalšími ze zakladatelů BIG.

S nápadem úspěšně oslovili vlády Nizozemí, Francie a Německa. Podle van Middelaara ale chtěli od počátku přizvat také partnery ze střední a východní Evropy, protože mocenské těžiště kontinentu se válkou proti Ukrajině posunulo na východ - a právě ruský útok ukázal, že ve znalosti a odhadu Ruska měli pravdu spíš Východoevropané než Západ.

Autoři projektu oslovili konkrétně Česko, protože český premiér si podporou Ukrajiny rychle získal pozornost a respekt a založení institutu časově vycházelo na dobu českého předsednictví. Van Middelaar se podle svých slov v červenci obrátil na tým Petra Fialy, který neřekl a priori ne. Pak se ale Česko nikdy k institutu nepřipojilo.

Podle informací Respektu o to Češi ve finále neprojevili zájem. Když měl Fialův úřad po počátečních kontaktech odpovědět na jednoduché ano - ne, zvolil bez bližšího zkoumání variantu ne. „Říkal jsem autorům toho projektu, že na to teď vůbec nemám kapacitu. Není to tedy tak, že bychom o to vůbec neměli zájem. Někdy to řádně posoudíme,” vysvětlil Respektu Tomáš Pojar, premiérův muž na Evropu.

„My budeme v oslovování střední a východní Evropy v každém případě pokračovat. Už máme naplánované rozhovory s pobaltskými vládami,” říká van Middelaar. „Skutečně nám záleží na tom mít váš vhled. A nejen co se týče Ruska,” uzavírá renomovaný historik.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte