15_tema01_jaros
Vymýšlel si o maskovacím manévru, zmátl spojence a k detailům mlčí. ( Jan Hamáček ve Sněmovně) • Autor: Milan Jaroš

Let do Moskvy byl pro Jana Hamáčka připraven. Respektu to potvrdilo ministerstvo obrany. Přibývají tak další informace, které vyvrací tezi, že šlo o kamufláž.

O záměru „klidně jet do Ruska pro vakcínu“ informoval na tiskové konferenci ČSSD Hamáček v pondělí 12. dubna. Tedy v den, kdy odvolal ministra zahraničí, svého stranického rivala a mimo jiné rozhodného odpůrce dovozu nevyzkoušené ruské vakcíny Tomáše Petříčka, a stal se dočasným pověřeným ministrem zahraničí. Už o den později napsal žádost o letadlo do Moskvy. Lety ministrů zajišťuje ministerstvo obrany. Tam jeho žádost ve středu dorazila.

Reklama
Reklama

„Ministerstvo obrany obdrželo žádost o leteckou přepravu dne 14. 4. 2021. Žadatelem byl 1. místopředseda vlády, ministr vnitra a ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček. Žádost je datována dne 13. 4. 2021,“ napsalo v odpovědi vynucené žádostí Respektu o informace podle tiskového zákona ministerstvo obrany. Žádost o letadlo je podepsána Mgr. Renatou Řápkovou (pověřenou řízením odboru mezinárodní spolupráce a EU ministerstva vnitra). „Žádost o leteckou přepravu na den 19. 4. 2021 do Moskvy byla ministerstvem obrany posouzena 14. 4. 2021 a ministr obrany vydal nařízení k zabezpečení přepravy dne 16. 4. 2021,“ píše ministerstvo obrany. “Storno žádosti o let bylo doručeno z Ministerstva vnitra 17. 4. 2021 dopoledne.”

Čtěte také: Vrbětice, Hamáček a co je podstatné

To znamená, že Jan Hamáček v týdnu, kdy se stal dočasně ministrem zahraničí, sdělil v pondělí obecnou možnost odjet do Moskvy, v úterý napsal žádost o let, ve středu oznámil, že poletí hned další pondělí, že jede pro Sputnik a že pověřil velvyslance v Rusku a USA, aby tlumočili v hostitelských zemích nabídku na uspořádání prezidentského summitu v Praze. Ve čtvrtek večer ve své pracovně zjistil, že nikam neletí, což podle účastníků schůzky přijal. V pátek mu ministr obrany – neobeznámený se zrušením cesty – povolil letadlo, které bylo nachystáno v pondělí odletět. V pátek zároveň Andrej Babiš veřejně oznámil, že Hamáček nikam neletí. To sám Hamáček potvrdil až o den později sám, v sobotu, kdy nakonec spolu s Babišem svolali na večer tiskovou konferenci k Vrběticím – a začalo rázné vyhošťování.

Další detaily najdete v novém Respektu 20/2021 v obsáhlé analýze Letadlo pro Hamáčka

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte