Jdu si pro injekci, abych měl klid. Tlak na neočkované v Rakousku částečně zabral 
 
rakousko
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Na okraji rakouského městečka Gmünd se v leteckém hangáru nachází provizorní očkovací centrum. Ve frontě lidí, kteří si ve studeném listopadovém odpoledni přišli nechat vpíchnout vakcínu proti covidu, je i dvacátník Falk. Mladík, který pracuje jako nástrojář lokální strojírenské firmy, si dnes přišel pro vůbec první dávku. Na očkování měl přitom nárok už v létě, ale s návštěvou centra až doteď otálel. „Prostě se mi nechtělo to řešit. Jsem mladý a zdravý, v létě to vypadalo, že pandemie přešla, tak proč někam chodil a nechával si něco píchat,“ říká dlouhovlasý mladík.

I nyní ho prý k očkování nedonutil ani tak strach z rekordního počtu nově nakažených v celém Rakousku, který tento týden přesáhl denně 15 tisíc, jako spíše vlastní pohodlnost. Rakouská vláda totiž udělala život pro neočkované velmi složitý: od začátku tohoto týdne nesmějí chodit do restaurací, do kina i do většiny obchodů, mají zákaz scházet se s přáteli i používat veřejná sportoviště.

Reklama
Reklama

Domov smějí opustit pouze v případě cesty do práce, na nákup potravin, na zdravotní procházku nebo kvůli návštěvě bohoslužby. V práci navíc musejí mít neustále platný negativní test, což s sebou nese nutnost nechat se testovat každé tři dny, protože PCR test má platnost právě tuto dobu. „Už mě to věčné testování a další omezení přestalo bavit,“ vysvětluje Falk, proč si přišel pro první dávku vakcíny Pfizer. Po získání očkování bude moci Falk vést relativně normální život bez velkých omezení.

Rakouský experiment, který společnost dělí do dvou kategorií s odlišnou mírou privilegií, má název lockdown pro neočkované. V rámci Evropy takový systém nezavedla žádná jiná země, byť například tzv. bavorský model – který zčásti plánuje česká vláda - vykazuje některé shodné prvky. Kabinet kancléře Alexandra Schallenberga si slibuje, že když neočkovaným co nejvíce znepříjemní život, donutí je tím nechat se očkovat. Proočkovanost v Rakousku dosahuje zhruba 65 procent, což je v rámci západní Evropy nízké číslo - byť například v Česku je plně očkováno jen necelých 60 procent populace) - a premiér Schallenberg to chce změnit.

rakousko-6002
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Lidé jako Falk dokazují, že výše popsaný státní tlak částečně funguje, i když vyvolává velkou kritiku mezi neočkovanými a podle některých právníků je na hraně zákona. Pro první dávku si v chladnou listopadovou středu do hangáru v Gmündu přišla zhruba čtvrtina z dvou stovek lidí, kteří v hangáru dostali injekci, zbylé tři čtvrtiny tvoří senioři a zdravotní personál, kteří dostali už třetí dávku.

Zájem o vakcinaci stoupl po zavedení lockdownu pro neočkované po celém Rakousku a podle dat ministerstva zdravotnictví je nyní denně očkováno tolik lidí jako naposledy v červenci, kdy byl zájem o vakcínu v populaci ještě velmi velký.

Vedoucí očkovacího centra Bettina Weiss soudí, že současný experiment pomůže zvednout proočkovanost v populaci o několik procent, ačkoli určitě nedonutí všechny. „Je tady deset patnáct procent lidí, kteří se očkovat nenechají nikdy,“ říká zdravotní sestra. Ředitelka centra zároveň říká, že lockdown pro neočkované sice částečně funguje jako motivace, ale ke zpomalení šíření nákazy zdaleka nestačí - a vláda bude muset velice brzy výrazně omezit volnost pohybu pro celou populaci. V totiž zemi přibývá nemocnic, které kvůli velkému počtu covidových pacientů omezují plánované operace a počet nakažených dál prudce roste.

Například hejtmani spolkových zemí Horní Rakousko a Salcburk už oznámili, že pokud centrální vláda nezavede kompletní lockdown, obě země ho od příštího pondělka zavedou samy nezávisle na Vídni. Celostátní lockdown podporuje také ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein (Zelení), ale předseda vlády Schallenberg (lidovci) tento velmi nepopulární a ekonomicky velmi nákladný krok zatím přijmout odmítá.

Kritici stávajícího lockdownu pouze pro neočkované si zároveň stěžují, že nákazu přenášejí i očkovaní, kteří se přitom nemusejí nechávat testovat, díky čemuž se virus proto volně šíří ve společnosti. Ve hře je proto také zavedení dalšího velmi nepopulárního opatření, kdy by se museli pravidelně nechávat testovat všichni včetně očkovaných, což by ovšem snížili motivaci u zatím neočkovaných. O dalším postupu chce rakouská vláda rozhodnout už tento pátek.

rakousko-5951
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 673

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte