Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hamáčkem dosazený náměstek na pracovní cestě: málo schůzek, ale návštěva muzea i poutního místa

Náměstek na ministerstvu zahraničí Pavel Jaroš absolvoval čtyřdenní cestu do Portugalska. Konec vlády se prý na jeho práci nepodepsal

Ministerstvo zahraničí • Autor: Profimedia
Ministerstvo zahraničí • Autor: Profimedia

Náměstek ministra zahraničí Pavel Jaroš čelí podezření, že si na poslední chvíli chce z veřejných peněz ještě užít svůj úřad. V pondělí se vrátil ze čtyřdenní pracovní cesty do Portugalska, jejíž program nebyl nijak nabitý, a zároveň ho spojil s víkendem a návštěvami turistických destinací. Reprezentovat vládu do zahraničí odcestoval muž označovaný za šedou eminenci ČSSD v den, kdy poslancům sociální demokracie zanikl mandát v nynější Poslanecké sněmovně. V té nové už nebude Jarošova domovská ČSSD zastoupena, protože ve volbách nepřekročila nutnou pětiprocentní hranici. Padla tak i možnost podílet se na dalším kabinetu.

Respekt a Aktuálně.cz nyní získaly program Jarošovy cesty. Z něj vyplývá, že začala v Portu, městě známém kvůli vínu; zde neformálně poobědval s českým honorárním konzulem a navštívil dvě firmy. V pátek po neformální snídani s předsedou rady města se Jaroš přesunul do Lisabonu, kde jednal na portugalském ministerstvu zahraničí o „evropských záležitostech“. Ty přitom nemá v gesci. Pak následovala návštěva agentury pro námořní bezpečnost.

V sobotu si Jaroš během dopoledne prohlédl námořní muzeum (instituce byla otevřená v roce 1863 je zaměřená na portugalskou mořeplavbu; kromě částí lodí, jejich modelů, zbraní, uniforem a navigačních přístrojů se zde nachází asi 120 tisíc map, výkresů a plánů s námořní tématikou) a odpoledne se potkal s krajany. V neděli pak zamířil do poutního místa Fátima, nic dalšího nebylo v plánu. Do Česka se náměstek vrátil v pondělí.

„Cesta je v souladu s vymezenou kompetencí náměstka Jaroše, což je interní diplomacie a podpora ekonomické diplomacie. Byla plánována standardně ve spolupráci se zastupitelským úřadem. Cesta nikterak nesouvisí s povolebním uspořádáním ani vnitropolitickou situací v ČR,“ řekla k obsahu Jarošovy návštěvy mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Podle mluvčí cesta pomůže ekonomické diplomacii: „Pan náměstek Jaroš v rámci této cesty navštívil dvě firmy - jednak ve městě Póvoa de Varzim výrobce nemocničních přístrojů a ventilátorů, jednak firmu Famalicao MadeIN, která má nyní ohledně možné spolupráce vejít do kontaktu s Technickou univerzitou Liberec.“

Co přesně Jaroš vyjednal, však není jasné, ministerstvo nechalo otázku bez odpovědi. Stejně jako to, na kolik jeho výjezd přijde státní pokladnu. Na ministerstvo zahraničí přivedl Jaroše předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček poté, co v dubnu porazil ve vnitrostranickém předsednickém souboji tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Po jeho odvolání dosadil Hamáček do Černínského paláce právě Jaroše, který mu ve volbách pomáhal zajišťovat podporu.

Jeho příchod na ministerstvo vyvolal pozornost: někdejší tajemník exministra zahraničí Jana Kavana byl kdysi spolu Karlem Srbou obžalován kvůli předraženým rekonstrukcím českých ambasád. Kvůli nedostatku důkazů však byli oba zproštěni. Srba pak šel do vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Jaroš následně vystřídal řadu funkcí ve státních službách. Byl poradcem ministrů Lubomíra Zaorálka i Svatopluka Němečka, od roku 2019 působil například v dozorčí radě České pošty spadající pod Hamáčkovo ministerstvo, což podle serveru iRozhlas kritizovali Piráti. Už v té době dojednával podle webu SeznamZprávy s poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým obsazení diplomatických funkcí (k čemuž neměl žádný mandát).

Šéf ČSSD Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš
Šéf ČSSD Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš

Podle Deníku N má Jaroš za sebou pestrou minulost, při níž nashromáždil mnohamilionový majetek. Má několik bytů v Praze a rozsáhlé pozemky na Litoměřicku. SeznamZprávy také uvedl, že inkasoval peníze od polostátní firmy ČD - Telematika. Část majetku přitom převedl na svoji manželku Renatu. V létě začal šéfovat pražské buňce ČSSD. Exministr Petříček se vůči jeho dosazení na svůj bývalý úřad vymezil, když opouštěl pražskou kandidátku strany voleb do parlamentu. „U toho v žádném případě nehodlám asistovat. Jsem bytostně přesvědčen, že sociální demokracie by měla nabídnout něco lepšího,“ řekl. Jaroše kritizuje i předseda zahraničního výboru senátu Pavel Fischer.

„Zahraniční služba ČR dosud neměla politického náměstka, který by po nástupu začal čile vyjednávat o obsazení velvyslaneckých postů rovnou se samotným Martinem Nejedlým,” říká Fischer. „Nyní slyším, že cestuje na několik dní za státní peníze do Fatimy nebo musí navštívit portugalské námořní muzeum. Předpokládám, že cestu podepisoval ministr zahraničí Kulhánek. A ten už musí vědět, že služební cesty lze přerušit na dobu, kdy jmenovaný neodvádí žádnou práci, anebo je lze rovnou zrušit. Možná by to bylo vůbec nejčistší řešení. Pan náměstek Jaroš pak může vstoupit do dějin jako politický náměstek, který neudělá před koncem svého působení další ostudu.”

Jaroš sám po příletu odpověděl ohledně své cesty jen krátce Aktuálně.cz. Ani podle náměstka konec ČSSD ve sněmovně a formující se nový kabinet s jeho cestou nijak nekolidují. „To je úplný nesmysl. Vláda normálně funguje. To si máme všichni dát nohy na stůl? Jednal jsem s portugalským státním tajemníkem,“ řekl a položil telefon.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].