Kongresové centrum Praha, 4.3.2022
Ukrajinští uprchlíci v pražském Kongresovém centru, březen 2022; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Nevyrovnané rozmístění ukrajinských běženců napříč regiony by mohlo být v budoucnu vyřešeno změnou v nároku na finanční pomoc. Jednou z variant je, že rodiny směřující do Prahy a dalších přetížených oblastí by přišly o nárok na pětitisícovou dávku – a to tehdy, pokud by předtím dostaly nabídku usadit se jinde, kde bude k dispozici škola a bydlení, ale kvůli touze žít jinde by ji odmítly.

O úpravách, které by fungovaly jako pobídka k samovolnému přerozdělení běženců podle volných školských a ubytovacích kapacit, budou jednat hejtmani s ministrem vnitra ještě tento týden. První jednání proběhlo v úterý, ale nestihlo se dokončit a bylo odloženo na čtvrtek.

Reklama
Reklama

„Sociální dávka měla obsahovat motivační, ale i demotivační složku,“ řekla Respektu k navrhovaným nápadům středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Tedy pokud by někdo dostal umístění do konkrétní lokality s možností bydlení, školy, školky a práce a chtěl by odejít jinam, třeba do Prahy, neměl by mít nárok na další pomoc státu,“ dodává hejtmanka.

Její region patří kromě Prahy, Brna nebo Plzně k nejčastějším cílovým adresám lidí prchajících před válkou. Proto střední Čechy spolu s ostatními tlačí na úpravu dnešního volného režimu, kde nároky na dávky jsou všude stejné a každý se může svobodně rozhodnout, kde zakotví. Ve svobodném pohybu nelze Ukrajincům ani do budoucna jinak bránit, proto se hledá měkčí forma usměrňování.

O „demotivátorech“ mluvil v úterním pořadu České televize Události, komentáře také pražský primátor Zdeněk Hřib, který předtím pohrozil uzavřením pražského centra pomoci Ukrajině, pokud vláda nezačne řešit, jak příliv Ukrajinců do hlavního města regulovat. O tom, že by bylo žádoucí vymyslet „motivační“ systém tak, aby běženci měli důvod dát přednost volnějším regionům, tento týden mluvil i premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan.

Snaha dobrat se úprav zesílila v souvislosti s těžce zvladatelnou situací velkého počtu běženců na Hlavním nádraží v Praze, ale také s nutností připravit školy před prázdninami na nový školní rok, kdy rodinám dobíhá 90denní lhůta pro zápis dětí, ale mnohde pro ně není ve třídách volno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte