Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Zvolený Bartoš, nesmrtelný Dlouhý, pokáraný velvyslanec

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Vladimír Dlouhý • Autor: HN  -  Libor Fojtík
Vladimír Dlouhý • Autor: HN - Libor Fojtík

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Bartoš znovu šéfem Pirátů

Ivan Bartoš byl na sobotním online sjezdu Pirátů opět zvolen za předsedu strany – a to navzdory tomu, že pod jeho vedením partaj získala v parlamentních volbách jen čtyři mandáty oproti předchozím dvaadvaceti. Proti Bartošovi stáli tři protikandidáti: senátor Lukáš Wagenknecht, ostravský radní David Witosz a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu. Bartoš zvítězil ve druhém kole proti Wagenknechotvi, kdy získal 662 hlasů od 948 zúčasněných straníků.

Byla to ale Michailidu, kdo před sjezdem i během něj přitahoval nejvíce pozornosti. Stalo se tak poté, co si média těsně před sjezdem všimla, že jednatřicetiletá politička z Karviné loni v září na pirátském vnitrostranickém diskusním fóru napsala, že se hlásí k demokratickému komunismu. Když Bartošovi jeho koaliční partneři gratulovali ke znovuzvolení, někteří z nich na prohlášení Michailidu znovu reagovali. Například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru napsala, že je ráda, že „uspěl kandidát, který zná rozdíl mezi demokratickou a nedemokratickou levicí“.

ČT: Dlouhý je Zemanův kandidát na guvernéra ČNB

Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je podle informací České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky. Současnému šéfovi centrální banky Jiřímu Rusnokovi končí v polovině roku jeho druhý mandát a znovu kandidovat již nemůže. Dlouhý byl za minulého režimu členem KSČ, do strany vstoupil na konci 70. let. V 80. letech byl členem a nakonec i místopředsedou Prognostického ústavu, kde působil i prezident Zeman. V 90. letech byl členem vlády a jednou z nejviditelnějších tváří ekonomické transformace.

Prezidentem Hospodářské komory je od roku 2014 a loni se pokoušel získat post šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V roce 2013 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Dlouhý nicméně o tom, že by měl být Zemanovým koněm, prý nic neví. „Nikdo mi nic nenabídl,“ řekl serveru Seznam Zprávy. Stejný server pak také napsal, že kromě Dlouhého mají podle několika nezávislých zdrojů z bankovních kruhů i prezidentova okolí k postu guvernéra ČNB výrazně nakročeno také současní viceguvernéři Nidetzký a Marek Mora.

Lipavský pokáral „Zemanova“ velvyslance v Pekingu

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) telefonicky požádal českého velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka, aby se dále zdržel podobných výroků, jaké pronesl na konci prosince na podporu nadcházejících zimních olympijských her v Pekingu. Lipavský to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Tomšík podle projektu Sinopsis v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na žádost prezidenta Miloše Zemana vyjadřuje podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu.

Řada západních zemí se kvůli stavu lidských práv v Číně naopak rozhodla pro diplomatický bojkot her. Podle Lipavského vyjádření velvyslance Tomšíka nezapadá do připravované revize vztahů s Čínou. „Nezapadá do toho. Také jsem mu obratem telefonoval a požádal jsem ho, aby se zdržel dalších výroků v tomto smyslu, a vyříkali jsme si to,“ řekl Lipavský v ČT.

Kdo bude pracovat i s covidem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat tzv. pracovní karanténa. Ta má v praxi znamenat, že lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by díky pracovní karanténě mohli i nadále chodit do práce. Smyslem je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí.

Očekává se, že na seznamu by se měli objevit například zdravotníci, sociální pracovníci, řidiči či učitelé. Rakušan prý očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Uvedl to v neděli v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News. Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19 by potom podle Rakušana měla být známa dřív než 15. února. V polovině února by měla být hotová definitivní verze.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].