Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Řádný ředitel Koudelka, odsunutý stavební zákon, nejlepší prezident Skála

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Josef Skála na mimořádném sjezdu KSČM, 2018 • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Josef Skála na mimořádném sjezdu KSČM, 2018 • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Prošel pandemický zákon

Po dni a noci poslaneckého jednání prošla novela, která budí už několik týdnů budí velké emoce. Vládní koalice nakonec své plány prosadila opoziční obstrukci navzdory. Nyní norma putuje do Senátu, kterým by podle koaličních záměrů měla rychle projít, aby mohla vejít v platnost ještě do konce února (tehdy končí účinnost stávajícího znění pandemického zákona).

Novela zákona vyvolává relativně velký odpor části veřejnosti, protože dává úřadům větší pravomoci. Mimo jiné by vláda mohla nařídit ještě plošnější testování než nyní, technicky se také usnadní “posílání do karantény”. SPD již řekla, že novelu předloží k posouzení Ústavnímu soudu.

Ale pro začátek jedno rozvolnění

Premiér Petr Fiala oznámil, že vláda zruší povinnost předkládat v restauracích certifikáty o očkování či prodělané nemoci. Toto opatření jako nepřípustné zrušil tento týden Nejvyšší správní soud, a vláda tak měla na výběr: buď opatření přepracovat a ve stanovené lhůtě jej znovu zavést (s rizikem, že jej někdo u soudu opět napadne a soud opět zruší, tak systematicky postupovala minulá vláda), nebo od něj upustit. Zvolila druhou možnost.

Na výboru bude zajímavo

Bezpečnostní výbor ve čtvrtek od devíti hodin dopoledních projednává hned několik podstatných témat. Probírat se bude opětovné jmenování Michala Koudelky řádným ředitelem BIS - ten je v současnosti pouze šéfem zastupujícím. Bývalý premiér Andrej Babiš si nechtěl pohněvat prezidenta Zemana, kterému Koudelka překáží v jeho pročínské a proruské politice a chce jej dlouhodobě zbavit práce - a řádné jmenování tak nechal až na budoucí vládu. Podle aktuálních informací už výbor jeho jmenování potvrdil a následně premiér Petr Fiala uvedl, že se tak stane na jednom z nejbližších zasedání vlády.

Dále budou členové výboru jednat o skartované zprávě BIS ohledně výbuchu ve Vrběticích, kterou Zemanovi lidé, údajně omylem, zničili. Přišli na to policisté, kteří si na Hrad přišli zprávu prohlédnout, zda na ní nejsou stopy lidí nepovolaných zprávu číst. Vzhledem k tomu, že ani kancléř Mynář, ani Zemanův poradce Nejedlý nemají bezpečnostní prověrku, je to reálná varianta. Je možné, že lidé z Hradu zničením zprávy spáchali trestný čin.

Stavební zákon se (trochu) odkládá

Nový stavební zákon, o který vedla minulá opozice s minulou vládou dlouhý souboj, se nyní odkládá. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) předložil vládě novelu o odložení účinnosti. Některé věci nechá běžet - vznikne tedy specializovaný stavební úřad, pod který ale budou aktuálně spadat jen velké nadregionální stavby. Zbytek zákona, hlavně pro minulou opozici/současnou vládu problematický fakt, že o všech stavbách včetně malých by rozhodoval centrální úřad v hlavním městě, chce ještě jednou projednat. A je možné, že jej zásadně pozmění.

KSČM vysílá do boje o Hrad Josefa Skálu

Členové ústředního výboru strany jej upřednostnili před dalším možným kandidátem, exšéfem strany Vojtěchem Filipem. Josef Skála se několikrát pokoušel Filipa v čele strany nahradit, patří mezi takzvané konzervativní křídlo strany - na rozdíl od současné předsedkyně strany Kateřiny Konečné, která jej ovšem ke kandidatuře vyzvala. Následně jej podpořila s tím, že Skála je nejlepší volba pro každého, kdo “není miliardář nebo tunelář”.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].