0:00
0:00
Agenda30. 4. 20203 minuty

Biochemik Konvalinka: S remdesivirem může být z koronaviru nemoc, která nezahltí systém

Už je potvrzeno, že lék na covid-19 zkracuje dobu hospitalizace a mírně snižuje úmrtnost

Ilustrační foto
Autor: Getty Images/iStockphoto

Lék remdesivir má za sebou úspěšně složený test. Podle výrobce, americké firmy Gilead, reálně pomáhá lidem s onemocněním covid-19, jež způsobuje nový typ koronaviru. Studii zaštítil americký Národní ústav pro alergii a infekční nemoci a nic nebrání okamžitému používání remdesiviru ve větším měřítku. Podle biochemika Jana Konvalinky, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, je to zásadní zpráva.

“Teď poprvé máme jistotu, že remdesivir skutečně pomáhá,” říká. Na měřítka běžné farmaceutické politiky jde stále o experimentální lék a podle Konvalinky ho čeká ještě řada zkoušek. Ale už nyní lékaři vědí s jistotou, že remdesivir zkracuje dobu hospitalizace o necelou třetinu. Kdo by strávil v nemocnici celý měsíc, stráví tam s lékem tři týdny. Velmi mírně snižuje lék i úmrtnost.

↓ INZERCE

Právě snížení doby hospitalizace je podle Konvalinky nejdůležitější zpráva. Velmi jednoduše řečeno: tím, že zkracuje dobu v nemocnic o třetinu, uleví remdesivir o třetinu zdravotnímu systému. Právě jeho přehlcení a nedostatek přístrojů je v nejpostiženějších zemích častou příčinou úmrtí nakažených osob.

Virolog Tomáš Cihlář
Virolog Tomáš Cihlář
Virolog Tomáš Cihlář

Dá se také téměř s jistotou říci, že probíhající testování nepřinesou lékařům nepříjemná překvapení. Lék nebude méně účinný, než doložila ve středu zveřejněná studie není. Dá se naopak realisticky předpokládat, že další zkoušky ukáží vyšší účinnost. Především pokud se podají pacientům, kteří ještě nejsou ve velmi těžkém stavu.

Ačkoliv se podle Konvalinky zatím nedá nic vyloučit a nic nelze brát za jisté, remdesivir je typ léku, který funguje tím lépe, čím dřív je podaný. “Pokud by se to potvrdilo a remdesivir zkracoval dobu hospitalizace ne o třicet, ale třeba o padesát nebo sedmdesát procent, stane se z koronaviru skutečně ona v uvozovkách chřipka, jak o tom mnozí mluví. Tedy nemoc, která nehrozí zahltit zdravotní systém,” říká biochemik.

Remdesivir, který vyvinul tým pod vedením českého výzkumníka Tomáše Cihláře, blokuje množení viru. Původně měl léčit ebolu, ale v případě tohoto onemocnění nefungoval. Lék už znají i tuzemské nemocnice. Jeden z pacientů pražské Všeobecné fakultní nemocnice byl zařazen do interní studie firmy. I jemu remdesivir podle lékařů pomohl. Nyní se dostane k desítkám dalších pacientů v Česku. Bude to právě v rámci dalších testů, které tentokrát administruje Evropská léková agentura.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].