Jaké má Zeman vazby v Rusku?
Jaké má Zeman vazby v Rusku? • Autor: Karel Cudlín

Pobyt Miloše Zemana u moře vyšel Českou republiku pořádně draho. A to přesto, že na něj nešla z rozpočtu Hradu ani koruna. Výlet prezidenta, jeho manželky a čtyř nejbližších spolupracovníků na Rhodos totiž platili pořadatelé akce Dialog civilizací. A vzhledem k tomu, že hlavním organizátorem konference je jeden z nejbližších přátel prezidenta Putina Vladimir Jakunin, kterého Američané a Australané zařadili na sankční list, utržila pověst České republiky vážný šrám.


Zeman byl jediným představitelem západních zemí, který na konferenci přijel. Navíc tu v ruštině pronesl projev, ve kterém vyzval, aby se protiruské sankce – jež schválilo i Česko – zrušily, a situaci na Ukrajině označil za „pouhou chřipku“.

O tom, že Zeman na Rhodos pojede, se v prezidentově kanceláři začalo neformálně mluvit v průběhu června. Od začátku šlo přitom o utajovaný výjezd, o němž věděl velmi omezený okruh lidí, kteří s prezidentem cestu později absolvovali. Oproti zvyklostem o něm zprvu nebyl informován zahraniční odbor prezidenta ani šéf protokolu Jindřich Forejt, kteří běžně zahraniční cesty hlavy státu zajišťují. Akci připravoval Miroslav Sklenář, který přišel do prezidentova týmu teprve nedávno po dlouhém působení na pražském magistrátu a jenž má v náplni práce zajišťovat Zemanova vystoupení v Česku.

V podkladových materiálech měl Sklenář výjezd označit jako „Rhodos (Jakunin)“. Další zaměstnanci Hradu, mezi nimiž se informace začala později kuloárově šířit, se vesměs domnívali, že Zeman Rhodos navštíví z přátelství k dlouholetému známému Jakuninovi. A že hlavním cílem prezidenta bude trochu si vydechnout, když si s sebou podobně jako Jakunin vzal svoji ženu.

01 obalka velka 1
01 obalka velka 1 • Autor: Respekt

Předčasné zveřejnění informace o cestě by mohlo vyvolat kontroverze v médiích. A to právě kvůli osobě Vladimira Jakunina a jeho vazbám na autoritativní režim Kremlu. Podle expertů na Rusko a amerických tajných služeb patří Jakunin mezi zhruba deset lidí, na něž prezident Putin nejvíc dá, a kteří tak z pohledu Západu představují bezpečnostní riziko.

Jaká je Jakuninova minulost? Co dělá nyní? Jak dlouho jezdí Zeman na Rhodos a kdo ho s Jakuninem seznámil? Proč Rusko zakládá podobná fóra a kdo platí Dialog civilizací? Jaké jsou ohlasy Západu? Proč je Zeman vůči Rusku tak blahosklonný? Jaká je reakce ČSSD? Čtěte v novém Respektu 41/2014, který vychází v pondělí 6. října (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte