Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Vláda ostražitého optimismu

ČSSD, ANO a lidovci slibují, že změní Česko

A pak uděláme tohle... • Autor: Milan Jaroš
A pak uděláme tohle... • Autor: Milan Jaroš

Když si viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar pročítal plány vznikající Sobotkovy vlády, měl pocit, jako by tohle už někde četl. A pak mu to došlo: koaliční smlouva podepsaná minulé pondělí slavnostně šéfy ČSSD, ANO a lidovců prohlašuje za své v podstatě všechny kroky, jež Špicarův největší tuzemský zaměstnavatelský svaz doporučuje už nějaký čas pro úspěšný návrat k hospodářskému růstu. „To se nám samozřejmě líbí,“ komentuje vládní smlouvu Špicar. „K opatrnosti nás ale vedou obavy, zda to všechno stihnou splnit, a hlavně – jestli na to budou mít peníze.“

Klíčový úkol pro novou vládu je tak jasný, že se na něm shodnou zástupci zájmových skupin, které spolu ne vždy souhlasí, tedy ekonomové, podniky i odbory: jak Česko zotavující se po dlouhé recesi znovu nasměrovat na cestu k prosperitě. A po pátku je  jasné, že Sobotkova vláda dostane aspoň šanci  svoje sliby prosadit. Po mírném napínání prezident Miloš Zeman oznámil, že Bohuslava Sobotku jmenuje premiérem v pátek 17. ledna.

Ambiciózní plány představují budoucí ministři nejen v hospodářských kapitolách, ale i v sociálních věcech, zdravotnictví, školství a zahraniční politice. A jistá opatrnost či střízlivost je namístě i tady. Neboť také u těchto kapitol platí obava, zda si vládní nováčci neukousli příliš velké sousto.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].