Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z nového čísla

Protony v Praze: Drahé centrum zázraků

Centrum nové onkologické léčby vzbuzuje spory i naději

Protonová bomba v Praze
Protonová bomba v Praze • Autor: Milan Jaroš

Je to vzácná příležitost, jak je aspoň zahlédnout. Stojí na konci zářivě rudého koberce, po kterém právě z parkoviště přichází do haly pražského Protonového centra prezident Tatarstánu Rustam Miňnechanov. Majitelé centra, bratři Pavel a Václav Laštovkové, jsou tu, aby ho přivítali. Jinak se na veřejnosti moc neukazují a s médii nemluví. „Nepíšete o nás hezky,“ vysvětluje to jejich mluvčí – a má svým způsobem pravdu.

Protonové centrum, jež otevřelo loni v prosinci, provází řada kontroverzí. Všeobecná zdravotní pojišťovna se s ním pře o platnost miliardové smlouvy a kvůli příliš drahým zákrokům se zdráhá posílat mu pacienty, které k sobě centrum naopak vábí masivními reklamními kampaněmi slibujícími zázraky. Investice se totiž majitelům vrátí jen tehdy, když centrum bude léčit stovky lidí ročně. Lékaři se ale shodují, že drahý proton má smysl pouze pro desítky Čechů. Návštěva z Tatarstánu má jasný cíl – příliv bohatých pacientů z Východu.


Zatímco delegace mizí v útrobách centra, z haly míří opačným směrem ke svému autu blonďatá čtyřicátnice. Inka Rybářová má právě za sebou patnácté z celkem sedmadvaceti ozáření protonem a je to zatím jediná pacientka, jíž tady VZP léčbu zaplatila.

01
01 • Autor: Milan Jaroš
02
02 • Autor: Milan Jaroš
03
03 • Autor: Milan Jaroš
04
04 • Autor: Milan Jaroš
05
05 • Autor: Milan Jaroš
06
06 • Autor: Milan Jaroš
07
07 • Autor: Milan Jaroš
08
08 • Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Podivuhodný proton

Inka Rybářová, matka dvou dcer, autorka pohádek a zpěvníků pro děti, ví o zhoubném bujení své. Nádor v hlavě jí našli ve třinácti letech, dospívala na nemocničním pokoji. „To, že jsem se dožila čtyřiceti, je neobvyklé,“ říká žena s odkazem na vedlejší účinky léčby. Přesto ji drsná pravda loni na podzim zaskočila. V hlavě se objevilo hned několik nádorů, na operaci ani na ozařování si lékaři vzhledem k jejich poloze a někdejší léčbě netroufli. „Řekli mi, že bych jim zemřela na stole. Loučili se slovy: ‚Žijte, dokud můžete. Máte ještě pár měsíců,‘“ vypráví Inka Rybářová. „Hodili mě přes palubu, byla jsem pro ně ztracený případ. Brala jsem jako strašnou křivdu, že mi nikdo nechce pomoci.“ Z deprese ji vytáhl článek v časopise Pestrý svět – S nádory si poradí proton. Zašla do Protonového centra a lékař ji ujistil, že u nich ozařovaná být může. Zbývalo domluvit se s VZP, aby léčbu uhradila.

Jenže VZP – ani jiná zdravotní pojišťovna – s Protonovým centrem smlouvu nemá a hned tak se ji uzavřít nechystá. Může za to fakt, že bratři Laštovkové chtějí mnohem víc, než pojišťovnám i většině lékařů připadá přijatelné a rozumné.

banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1088
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte