Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z nového čísla

Přečísluj a panuj

Proč ČSSD v Ostravě vyřadila z voleb populárního primátora Kajnara

Primátor Ostravy
Primátor Ostravy • Autor: Matěj Stránský

První, nač se Petr Kajnar spolustolovníka v domácky působící restauraci ptá, jsou oblíbení literáti a hudební skladatelé. Primátor třetího největšího města a někdejší signatář Charty 77 platí v sociální demokracii za intelektuálně zaměřeného straníka, jací tu zrovna nepřevažují.

Rád cituje z velkých děl, a když si v popisu své kauzy pomáhá větou Velkého inkvizitora z Bratrů Karamazových, nepůsobí to nabubřele. Bývalý švagr místopředsedy ČSSD, dalšího stranického intelektuála Lubomíra Zaorálka, přiznává, že na podobné rozpravy v ČSSD moc parťáků nenašel.


„U soudů chci docílit toho, aby byly vymahatelné stranické stanovy, aby se musela dodržovat vnitrostranická demokracie,“ vysvětluje, „ale slíbil jsem, že se k tomu nebudu víc veřejně vyjadřovat, abych nepoškozoval stranu před volbami.“ Nedávno měl totiž ostravský primátor nejvyšší stranickou návštěvu: předseda Bohuslav Sobotka mu spolu s kolegou Zaorálkem domlouvali, aby nedělal v době předvolební kampaně rozruch a neubíral tak straně voliče.

Sobotka i Zaorálek by Kajnara na moravskoslezské kandidátní listině do sněmovny viděli rádi, jenže primátora, šéfa krajské organizace ČSSD na severu Moravy na ni nepustili sami kolegové z Ostravy, a to dokonce ani na poslední místo.

Mrazivou paralelou je i neschopnost států a generálů pochopit, že válka může mít zcela nové formy…
Mrazivou paralelou je i neschopnost států a generálů pochopit, že válka může mít zcela nové formy díky novým technologiím a účinností zbraní • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Jak nakonec dopadnou žaloby, kterými se Kajnar – jak říká – domáhá vnitrostranické demokracie, na to si musíme počkat. Už teď je ale všem přístupná zpráva, jaká pravidla mají strany pro výběr kandidátů - a na čem ztroskotal v ČSSD muž, kterým by se sociální demokracie v souboji o přízeň voličů měla podle mínění politologů i komentátorů spíše chlubit.

banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte