Když před měsícem karvinská policie v nenápadné dvouřádkové zprávě oznámila, že v Havířově zemřeli dva lidé, zřejmě na otravu metylalkoholem, nebudilo to žádnou zvláštní pozornost. Dnes má nelegální kořalka na svědomí šestadvacet obětí a díky policii zhruba tušíme, kdo smrtící koktejl pustil na trh. Pančovaný alkohol, donedávna bohorovně tolerovaná záležitost, se stal pravidelnou agendou Nečasovy vlády. Jak vlastně kauza metanol změní českou společnost?
Zlínská detektivka
Když v úterý 11. září vynášeli záchranáři z domu na zlínském sídlišti Jižní Svahy bezvládnou ženu s fialovými rty, přítomní policisté tušili, o co jde – metylalkohol. O jednašedesátileté osamělé paní sousedé věděli, že se ráda napije a laciný alkohol kupuje obvykle v malé večerce přímo v přízemí domu. Metylalkohol měl tou dobou napříč republikou už osm obětí a část těch, kdo měli štěstí a přežili, ležela právě ve zlínské nemocnici. Ti, kdo byli schopni řeči, poslali policisty stejným směrem – k večerce na sídlišti. Zatčený – a patřičně zdrcený – majitel obchodu brzy prozradil, od koho nelegální levnou kořalku kupuje (za prodej alkoholu bez kolků mu hrozí tři roky vězení).
O den později zlínští policisté vyrazili tam, kde podle výpovědi prodavače a „operativních poznatků“ tušili zdroj – do garáží nedaleko sídliště Jižní Svahy. Omšelá budova skrývala nejen parkující auta, ale také pět stovek lahví a barely s podezřelou tekutinou. Expertizy potvrdily, že je to smrtící směs alkoholu a metylalkoholu. Sedmatřicetiletý muž do něj v garáži přidával vodu a příchuti, v krabicích měl připravené tisíce etiket typu Lašský tuzemák, Albánská borovička, Meruňka nebo Extra jemná vodka Lunar. „Míchal nelegální alkohol ve velkém,“ komentuje nález ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný. Prodej nelegálního alkoholu a šizení na spotřební dani (zhruba padesát korun na půllitrové lahvi kořalky) „míchači“ vcelku vynášelo, měsíčně si údajně přišel na nějakých sto padesát až dvě stě tisíc korun. „Zřejmě nevěděl, že tentokrát má co dělat s roztokem, který je smrtelně nebezpečný,“ míní Koutný. Za ohrožování zdraví závadnými potravinami a neoprávněné podnikání mu hrozí až osm let.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].