0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla12. 4. 20142 minuty

Jestřáb Zeman

Prezident překvapil spojence: NATO by mělo s Ruskem bojovat o Ukrajinu

Prezident Miloš Zeman • Autor: ČTK

Pár minuté poté, co šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen ve svém speciálu minulý čtvrtek přistál v Praze, umístil vzkaz na Twitter: „Jsem rád zpět v zemi, která dobře zná význam slov – postavit se za svobodu a proti vojenské agresi.“

Tenhle pokus přirovnat Čechy k hrdinům docela sedí. Těsně před Rasmussenovým příjezdem totiž právě z Prahy zazněla zatím nejtvrdší výzva postavit se rostoucí hrozbě ruského vpádu na Ukrajinu, a to přímo od vrchního velitele zdejších vojenských sil, prezidenta Miloše Zemana. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„V okamžiku, kdy by se Rusko rozhodlo rozšířit svoji teritoriální expanzi na východ Ukrajiny, přestává legrace. A tady bych se přimlouval nejen pro co nejostřejší sankce Evropské unie, ale dokonce i vojenskou připravenost Severoatlantické aliance například tím, že by vojska NATO vstoupila na ukrajinské území,“ prohlásil Zeman. Oba vzkazy mají nicméně kromě jasných míst i jasná ale.

Stínem v Rasmussenově chvále je povzdech, který po jednání se zdejšími politiky vyslal na veřejnost. Česko podle něj příliš spoléhá, že jej spojenci z Aliance ochrání, aniž by se ale chtělo na této kolektivní obraně výrazněji finančně podílet. Se Zemanem je to komplikovanější.

Jeho výrok o vyslání jednotek NATO na Ukrajinu převzaly všechny světové agentury a podle některých komentářů je po svých slovech Zeman považován v NATO za „jestřába“ - muže, který se nebojí jít s Ruskem do přímého vojenského konfliktu. Není to přitom jediné razantní prohlášení prezidenta k ukrajinské krizi. Je tu však i druhý Zeman, politik, který poměrně často kopíruje politiku Kremlu a nahrává tak rozšiřování jeho velmocenských zájmů.

S kým Zeman konzultoval své tvrdé prohlášení? Odkud bere informace a jaké je jeho postavení v Evropě? Jak se vlastně rodí česká zahraniční politika? A jak se k vyslání vojáků a k Rusku staví Aliance? Čtěte v novém Respektu 16/2014, který vychází v pondělí 14. dubna. Digitálně na Kindle a iPad/iPhone již o den dříve; nově je k dispozici také audioverze na Audio Respekt - předplatitelé mají tuto službu jako bonus zdarma.

 

 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].