Jak to bylo doopravdy
Přineslo České století věrný obraz sametové revoluce? Otázky, které to pomohou vyjasnit
Autoři seriálu České století rádi říkají, že přinášejí svůj obraz historie. Proto vznikají otázky, do jaké míry se události staly skutečně tak, jak seriál ukazuje. A pokud ne, tak kde se nejvíc liší od reality. Předposlední díl o sametové revoluci, kterou si mnoho lidí pamatuje a má na ni vytvořený názor, přinesl podobných nejasností asi nejvíc. Na základě debat na sociálních sítích jsme tedy sestavili několik otázek, u nichž jsme zjišťovali, jak to bylo doopravdy.
Byl Václav Havel při vyjednávání s komunistickou mocí skutečně tak nejistý a mírně chaotický, jak se zdá z Českého století?
Znalci prostředí Charty 77 znali Havla jako asi nejpřesvědčivějšího rétora a debatéra tehdejších disidentských diskusí a z toho také pramenilo jeho dominantní postavení v opozici. Ostatně potvrdit to mohli i diváci Originálního videožurnálu, což byl jakýsi samizdat ve filmové podobě, jenž některé Havlovy diskuse nahrál. Jiří Suk, historik a autor zatím zdaleka nejlepší knihy o událostech z konce roku 1989 Labyrintem revoluce, který vyslechl všechny důležité nahrávky z tehdejších jednání, říká, že Havel si tuhle suverenitu a přesvědčivost přinesl i do jednání po 17. listopadu. Navenek ale nehřímal, mluvil spíš tiše, občas hovořil v sekvencích, tedy v ne zcela souvislém toku slov. To však dělal vždy.


Pouze na jednání 5. prosince se Havel dostal do situace, kdy jako vyjednavač navenek zazmatkoval. Šlo o moment, kdy selhal Adamcův pokus sestavit první, z velké části stále komunistickou vládu. Narazil ale na odpor veřejnosti. Poté šel na schůzku s Občanským fórem, kde nečekaně Havla vyzval, ať mu tedy dodá nějaká jména možných ministrů. Právě tuhle scénu České století ukazuje.
Vedení OF nicméně takovou možnost předvídalo a své favority na pozice ministrů sestavilo (byť na poslední chvíli pouhou hodinu před jednáním s Adamcem). Havel přesto po Adamcově výzvě znejistěl a chvíli vypadal, že neví, co má říct. Pak ale návrh OF přečetl. Když Adamec vzápětí začal klást odpor a prohlásil, že takovou vládu nemůže vést, reagoval Havel podle Suka již opět sebevědomě s tím, že v takovém případě půjde OF za prezidentem a navrhne jiného premiéra. Tohle už však autoři filmu vynechali.
„Havel na Adamcovi svým krotkým způsobem žádal do té doby neuvěřitelné,“ komentuje to Vladimír Hanzel, který se jednání z pozice Havlova tajemníka účastnil a pořizoval z nich zmíněné nahrávky. „Zrušení vedoucí úlohy KSČ v ústavě, odstoupení Biľaka, Indry, Štěpána, prezidenta Husáka. Propuštění politických vězňů. Taková kategorie vězňů přitom oficiálně neexistovala. Požadoval přístup do nejmocnějšího nástroje komunistické propagandy, televize. Kdyby cokoli z toho vyřkl o měsíc dřív, šel by do vězení. Ve všem premiér Adamec poslušně ustoupil, všem Havlovým zdvořilým pokynům vyhověl. Kdo tady byl slaboch? Ten, kdo křičel a bouchal do stolu, nebo ten, kdo se choval pokorně, slušně a zdvořile?“
Do jaké míry tedy opozici hrozilo nebezpečí zásahu armády nebo jiné ozbrojené složky? Byl Adamcův poradce a dnes už bezmála zapomenutý funkcionář Oskar Krejčí tak důležitou postavou sametové revoluce? A měl pravdu, když prohlásil, že Občanské fórum si mohlo už v začátcích revoluce vyžádat zákaz komunistické strany, nebo dokonce cosi jako norimberský proces s komunistickými šéfy? Působil generální tajemník ÚV KSČ Karel Urbánek na jednání s Havlem skutečně tak směšně a neškodně, jak ukazuje České století? Hrál Marián Čalfa skutečně tak velkou roli ve zvolení Havla prezidentem? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém Respektu 50/2014, který vychází v pondělí 8. prosince (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi). Václavu Havlovi je v novém čísle věnován i text Martina M. Šimečky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].