Z nového čísla•1. 6. 2012•3 minuty
Český teenager 2012
Proč se mladí Češi liší tak málo od svých rodičů?
Dlouho se drželi stranou, ale teď jako by chtěli, abychom je všichni dobře slyšeli. Mladí Češi před časem díky známé vajíčkové revoluci pomohli k volebnímu debaklu někdejšího šéfa socialistů Jiřího Paroubka, letos na prahu jara se jim zase povedlo docílit přepracování ne zcela povedené reformy vysokých škol. Kdy přijde další revolta? A jaká je generace lidí, kteří nepoznali nic jiného než svobodné poměry? Jsou jiní než jejich rodiče?
Orientovat se v názorech lidí, kteří začnou za pár let rozhodovat o osudech této země, nyní může pomoci rozsáhlý průzkum, jejž zpracovala společnost Člověk v tísni a agentura Millward Brown mezi více než tisícovkou středoškoláků po celé zemi. A protože jde po tříletém odstupu již o jeho druhý ročník, je poprvé k dispozici srovnání v delší časové řadě.
Novinky, jež má Respekt exkluzivně k dispozici,jsou více než zajímavé. Potvrzuje se, že v demokracii vyrůstající Češi se od svých rodičů, kteří prožili mládí v totalitě, liší méně, než by se mohlo zdát. To největší překvapení však spočívá v tom, že mladí lidé se začínají nenápadně, ale jistě radikalizovat. Platí to jak pro vztah k menšinám (především ke zdejším Romům), tak pro volební preference. Tady je zpráva o tom, jak by tato ztráta nevinnosti mohla proměnit společenskou mapu Česka.
Život na síti
Cíl je stejný jako před třemi lety: autoři zkoumali především to, jakým způsobem života mladí Češi žijí, jak tráví volný čas, co je dělá šťastnými, jaký mají vztah k menšinám, koho by volili nebo jak se dívají na svět kolem sebe a svoji minulost.
Tisícistohlavý vzorek byl opět vybrán na všech typech zdejších škol, přes padesát procent respondentů pocházelo z učilišť a zhruba vždy pětadvacet procent z odborných škol a gymnázií. Hned zkraje průzkumu se dozvídáme, že ačkoli i na Česko dopadla ekonomická krize, životní styl mladých lidí to nijak výrazně nezměnilo. Stejně jako před třemi lety i teď tráví svůj volný čas především poslechem hudby a komunikací s přáteli. Novinkou je, že mírně ubylo těch, kdo v čase mimo školu alespoň občas chodí do přírody nebo na brigády (tady je pokles razantnější, o deset procent – z šedesáti devíti na padesát devět).
Takto uvolněný prostor pak mladí lidé stále více tráví surfováním na internetu a sociálních sítích, jež považují za zásadní součást života. A u domácího počítače dnes konzumují filmy a stahují seriály nebo hudbu. Když se mezi sebou chtějí o něčem bavit, využívají vedle Facebooku převážně mobil a e-mail u nich pomalu vychází z módy.
Z porovnání průzkumu s podobnými zjištěními v zemích Evropské unie lze odvodit, že mladí Češi nemají oproti svým rodičům výrazně levicovější názory (což je na Západě úplně běžné). Stejně jako otcové a matky naopak sdílejí podobný pohled na menšiny, ekologii či globální problémy. Na rozdíl od nich jsou však v pohledu na ně o dost radikálnější a své názory ničím nemaskují.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].