Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Český teenager 2012

Proč se mladí Češi liší tak málo od svých rodičů?

Stejný, ale radikálnější. • Autor: Karel Cudlín
Stejný, ale radikálnější. • Autor: Karel Cudlín

Dlouho se drželi stranou, ale teď jako by chtěli, abychom je všichni dobře slyšeli. Mladí Češi před časem díky známé vajíčkové revoluci pomohli k volebnímu debaklu někdejšího šéfa socialistů Jiřího Paroubka, letos na prahu jara se jim zase povedlo docílit přepracování ne zcela povedené reformy vysokých škol. Kdy přijde další revolta? A jaká je generace lidí, kteří nepoznali nic jiného než svobodné poměry? Jsou jiní než jejich rodiče?

Orientovat se v názorech lidí, kteří začnou za pár let rozhodovat o osudech této země, nyní může pomoci rozsáhlý průzkum, jejž zpracovala společnost Člověk v tísni a agentura Millward Brown mezi více než tisícovkou středoškoláků po celé zemi. A protože jde po tříletém odstupu již o jeho druhý ročník, je poprvé k dispozici srovnání v delší časové řadě.

Novinky, jež má Respekt exkluzivně k dispozici,jsou více než zajímavé. Potvrzuje se, že v demokracii vyrůstající Češi se od svých rodičů, kteří prožili mládí v totalitě, liší méně, než by se mohlo zdát. To největší překvapení však spočívá v tom, že mladí lidé se začínají nenápadně, ale jistě radikalizovat. Platí to jak pro vztah k menšinám (především ke zdejším Romům), tak pro volební preference. Tady je zpráva o tom, jak by tato ztráta nevinnosti mohla proměnit společenskou mapu Česka.

Život na síti

Cíl je stejný jako před třemi lety: autoři zkoumali především to, jakým způsobem života mladí Češi žijí, jak tráví volný čas, co je dělá šťastnými, jaký mají vztah k menšinám, koho by volili nebo jak se dívají na svět kolem sebe a svoji minulost.

Tisícistohlavý vzorek byl opět vybrán na všech typech zdejších škol, přes padesát procent respondentů pocházelo z učilišť a zhruba vždy pětadvacet procent z odborných škol a gymnázií. Hned zkraje průzkumu se dozvídáme, že ačkoli i na Česko dopadla ekonomická krize, životní styl mladých lidí to nijak výrazně nezměnilo. Stejně jako před třemi lety i teď tráví svůj volný čas především poslechem hudby a komunikací s přáteli. Novinkou je, že mírně ubylo těch, kdo v čase mimo školu alespoň občas chodí do přírody nebo na brigády (tady je pokles razantnější, o deset procent – z šedesáti devíti na padesát devět).

Takto uvolněný prostor pak mladí lidé stále více tráví surfováním na internetu a sociálních sítích, jež považují za zásadní součást života. A u domácího počítače dnes konzumují filmy a stahují seriály nebo hudbu. Když se mezi sebou chtějí o něčem bavit, využívají vedle Facebooku převážně mobil a e-mail u nich pomalu vychází z módy.

Z porovnání průzkumu s podobnými zjištěními v zemích Evropské unie lze odvodit, že mladí Češi nemají oproti svým rodičům výrazně levicovější názory (což je na Západě úplně běžné). Stejně jako otcové a matky naopak sdílejí podobný pohled na menšiny, ekologii či globální problémy. Na rozdíl od nich jsou však v pohledu na ně o dost radikálnější a své názory ničím nemaskují.

banner_Respekt_zamcene.png • Autor: Respekt
banner_Respekt_zamcene.png • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].