Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Babišův muž povede finanční agenty

Velká výzva pro Libora Kazdu

Co udělá jeho nástupce • Autor: Matěj Stránský
Co udělá jeho nástupce • Autor: Matěj Stránský

Bylo to vůbec jedno z prvních rozhodnutí, které nový ministr financí Andrej Babiš udělal po svém jmenování do úřadu. Šéf Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer, který má na starosti odhalování praní špinavých peněz, skončí a na jeho místo přijde nový člověk. Bývalý policista Libor Kazda, jehož příjmení Babiš jen tak mimochodem prohodil v televizi a média zaznamenala, že si při tom nedokázal vzpomenout na křestní jméno.

Zájem o nového šéfa finančních analytiků je pochopitelný. Odcházející Cícer, jehož si před pěti lety do funkce přivedl tehdejší ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, byl sice považován za profesionála v boji s finanční kriminalitou, dostal ale zároveň nelichotivou nálepku Kalouskova „pohůnka“. Z nenápadného oddělení ministerstva známého pod zkratkou FAÚ, jež se ještě před pár lety zabývalo hlavně mapováním masivních přesunů nezdaněných peněz od Vietnamců a Číňanů do jejich vlasti, se totiž stal útvar pracující na citlivých politických kauzách, z nichž řada detailů unikala na veřejnost. Nejznámějším byl případ ProMoPro, který se stal symbolem zneužívání FAÚ k politickému boji.

Vzhledem k tomu, že i Andrej Babiš vstoupil do politiky především s heslem boje proti kmotrům a jejich loupežím veřejných peněz a že například Kalouskovi nemůže přijít na jméno, je nanejvýš důležité sledovat, co se kolem FAÚ bude dít dál. Zda je Kazdův příchod začátkem nové éry, nebo pokračováním té současné, k níž Babiš sám řekl: „Kritizoval jsem pana Kalouska, že používal pana Cícera pro své politické zájmy. Proti ministru Vondrovi a proti kmotrovi Rittigovi. Asi se s ním nechtěli dělit, s Kalouskem.“

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].